Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 12°C 3°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "Wygląda to jak zniszczenia po wojnie"

  16-10-2018 11:10 Woda sięgała powyżej siedmiu metrów

  Powodzie, które nawiedziły departament Aude na południu Francji, przyniosły ogromne zniszczenia. W ciągu sześciu godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle pada w siedem miesięcy. Zginęło co najmniej jedenaście osób. Dotknięty katastrofą region odwiedził premier Edouard Philippe.

  Co najmniej jedenaście osób zginęło w wyniku powodzi, jakie nawiedziły dystrykt Aude na południu Francji. Trzy uznaje się za zaginione.

  Liczbę ofiar we wtorek wczesnym popołudniem skorygował Minister Spraw Wewnętrznych. Wcześniej informowano o 13 zabitych.

  W nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły tam intensywne opady deszczu. Pobity został rekord sumy opadów. W ciągu sześciu godzin spadło tyle deszczu, ile średnio w tym regionie przez siedem miesięcy.

  Wartki nurt wody

  Wzburzone, błotniste rzeki, drzewa wyrwane z korzeniami, powalone betonowe słupy, samochody zmyte z ulic - to krajobraz po przejściu ulew przez Aude, w pobliżu Carcassonne.

  Jak przekazał w poniedziałek Alain Thirion, prefekt Aude, śmigłowce ekip ratunkowych mogły dotrzeć do poszkodowanych dopiero wtedy, gdy pogoda się poprawiła.

  - Są tam ludzie uwięzieni na dachach domów. Będziemy musieli ewakuować ich drogą powietrzną, bo nie możemy do nich dotrzeć za pomocą łodzi, nurt wody jest tak wartki. To byłoby zbyt niebezpieczne - powiedział Thiorin dziennikarzom w poniedziałek.

  - Wygląda to jak zniszczenia po wojnie. Miasteczko jest mniej lub bardziej odcięte od świata zewnętrznego - powiedział Jean-Jaques Garros, mieszkaniec Villegailhenc - jednej z najbardziej dotkniętych katastrofą miejscowości. W poniedziałek region odwiedził premier Francji Edouard Philippe.

  W akcji ratunkowej pomaga 350 strażaków, a dołączy do nich 350 kolejnych.

  Woda na wysokość 7,58 metra

  Nikt nie spodziewał się, że pogoda nagle stanie się tak gwałtowna. Najbardziej dotknięte powodzią zostały miejscowości Conques-sur-Orbiel i Villardonnel. Thiorin podał, że co najmniej jedna osoba została porwana w czasie snu przez rwący nurt wody.

  Według francuskich służb ratunkowych, powódź w dolinie Aude osiągnęła poziom niespotykany od końca XIX wieku - podał dziennik "Le Figaro" na swej stronie internetowej.

  Cztery osoby poniosły śmierć w liczącej 1600 mieszkańców gminie Villegailhenc - informuje z kolei "Le Monde" i dodaje, że w poniedziałek rano w Trebes poziom rzeki Aude podniósł się do 7,58 metra. "To największa powódź od 1891 roku" - twierdzi gazeta.

  Zamknięto lokalne szkoły, a władze doradzają mieszkańcom, by zostali w domach.

  Wyjątkowo ciepła woda w morzu

  Powodzie nie zdarzają się zbyt często na terenie Francji o tej porze roku. Jak tłumaczą meteorolodzy, powodem tak gwałtownej pogody może być wyjątkowo ciepła woda w morzu wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego.

  Zdaniem meteorologów, ten rok uznaje się obecnie za najcieplejszy we Francji od 1900 roku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...