Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 20°C 9°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Zaczyna się bekowisko. Jego oznaki można spotkać w lesie - śmierdzą

  03-10-2018 12:25 Zbliża się czas godów
  Jelenie na rykowisku  

  Jesień to czas zalotów osobników z rodziny jeleniowatych. Było bukowisko, było rykowisko, a teraz wielki krokami zbliża się bekowisko daniela zwyczajnego.

  Łoś, jeleń i daniel - ci trzej krewniacy mają zupełnie różne sposoby zabiegania o względy samic.

  "Jeleń gromadzi harem łań i zażarcie go broni przed rywalami. Łoś zabiega o względy klępy i musi zaakceptować łoszaki, jeżeli są przy niej" - tłumaczy Łukasz Auguścik z Nadleśnictwa Kudypy w artykule na portalu Lasów Państwowych.

  Daniel, trzeci co do wielkości jeleniowaty żyjący w Polsce, to gatunek stadny. Oznacza to, że poszczególne osobniki łączą się w różne grupy. Poza okresem jesiennym, kiedy zaczynają się zaloty, samce łączą się w męskie, czasem naprawdę bardzo liczne, grupy.

  Wokół jednego byka skupia się do ośmiu łań. Samiec w zaciętych walkach broni innym samcom dostępu do nich. Ze względu na kształt poroża, które jest szersze niż u jeleni, rzadko kończą się one tragicznie.

  Cuchnący dołek

  Jeżeli spotkacie w lesie dołek, który będzie wydzielał przykrą woń, możecie podejrzewać, że znaleźliście rujowisko daniela, nazywane też kołyską. Czemu zawdzięcza swój intensywny zapach? Otóż na początku rui byk wykopuje w ziemi specjalne wgłębienia, do których oddaje mocz. Stopniowo je też pogłębia. Te leśne niespodzianki dzięki ciepłemu jesiennemu słońcu uwalniają bardzo specyficzną woń.

  Cuchnące dołki przydają się bykom do kopulacji, dochodzi bowiem do niej właśnie w rujowisku. Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, po około 32 tygodniach pojawiają się małe daniele.

  Czym jest bekowisko

  Skąd jednak wzięła się nazwa bekowisko? Podczas godów byki wydają charakterystyczne chrapliwe odgłosy. Nie niosą się one jednak tak bardzo po lesie jak ryk jeleni. Określane są jako beczenie, a stąd już krótka droga do określenia bekowisko.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....