Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 6°C 1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Grecja po przejściu cyklonu Zorbas. Trzy osoby nadal zaginione

  02-10-2018 13:28 Zalane ulice i zrujnowane domy
  Porywisty wiatr i sztorm na morzu Magdalena Paczkowska

  Śródziemnomorski cyklon Zorbas, który uderzył w weekend w Grecję, spowodował duże zniszczenia. Mieszkańcy ciągle zmagają się ze skutkami żywiołu. Nadal też nie odnaleziono trzech zaginionych osób.

  Cyklon Zorbas spowodował duże zniszczenia w centralnej Grecji i na wyspie Eubea. Towarzyszyły mu ulewy i silny wiatr. Na morzu szalał sztorm, a fale wdzierały się na ląd. Ulice zmieniły się w rwące potoki.

  Grecy wciąż zmagają się ze skutkami żywiołu.

  Powódź i zaginione osoby na wyspie Eubea

  Eubea to druga co do wielkości grecka wyspa, położona w zachodniej części Morza Egejskiego. Miasteczka znajdujące się w jej północnej części - Mantoudi  i Prokopi - zostały całkowicie zalane. Rzeka Kireas wezbrała i porwała ze sobą wszystko, co napotkała na drodze. W Mantoudi kilku mieszkańców musiało wspiąć się na dachy domów i przeczekać powódź, zanim dotarła do nich pomoc.

  Wciąż nie odnaleziono trzech zaginionych na wyspie osób - pary staruszków i mężczyzny, którego samochód został porzucony.

  Spustoszenie na Peloponezie

  "Medikan" (cyklon niby-tropikalny Morza Śródziemnego - ang. mediterranean tropical-like cyclone),  siał też spustoszenie w południowej części Peloponezu. W sobotę natarł na Mesenię, krainę na południowym zachodzie półwyspu. W mieście o tej samej nazwie wysokie fale rozbijały się o wybrzeże. Wiatr wypychał łódki na ląd. W innej portowej miejscowości, Metoni, wichura sprawiła, że skały pozasypywały drogi, w tym jedną z głównych, biegnąca wzdłuż wybrzeża.

  Lokalnie suma opadów wyniosła nawet 200 litrów na metr kwadratowy. Odcinek głównej autostrady o długości 52 kilometrów, łączący Ateny i Peloponez, został zamknięty z powodu podtopień. Zamknięto też autostradę Patras-Ateny, która została zalana na 117. kilometrze w punkcie połączenia z miejscowością Xylokastro.

  Z powodu porywistego wiatru mieszkańcy Aten pozbawieni zostali energii elektrycznej. Strażacy musieli wielokrotnie interweniować i usuwać z ulic powalone drzewa i gruzy. Pomagali uwięzionym w budynkach i samochodach ludziom. Największe zniszczenia dotknęły południowej części Peloponezu.

  W sobotnie popołudnie "medikan" osłabł i stał się głębokim niżem.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...