Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 9°C 1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Głęboki niż znad Morza Śródziemnego może być groźny i dla nas. Przykład? Powódź z 1997 roku

  29-09-2018 21:00 Refleksje po "medikanie"
  Porywisty wiatr i sztorm na morzu Magdalena Paczkowska

  Jeżeli w rejonie Morza Śródziemnego dzieje się coś bardzo intensywnego, to skutki możemy odczuć także na obszarze naszego kraju, jak mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak.

  Oczy całego świata są teraz skierowane na Grecję, którą w piątek i sobotę nawiedzał "medikan", czyli huragan Morza Śródziemnego. Naukowcy, i to już od jakiegoś czasu, bacznie przyglądają się właśnie krajom leżącym w basenie tego akwenu.

  - Morze Śródziemne to papierek lakmusowy zmian klimatycznych w Europie - opowiadała Remiszewska-Michalak.

  Fatalne prognozy

  Jak podkreśliła, prognozy zmian klimatu dla tego rejonu są bardzo niebezpieczne. W już i tak gorących i suchych miejscach przewiduje się dalsze pustynnienie.

  - Tamtejsze gospodarki muszą się przeprogramować pod względem upraw i rolnictwa na to, co przyniesie ten cieplejszy klimat - mówiła.

  Polska może odczuwać wpływ

  Czy to, co dzieje się nad Morzem Śródziemnym, ma wpływ na pogodę w Polsce?

  - Obszar Morza Śródziemnego to są pożary, pustynnienie, a z drugiej strony coraz więcej zjawisk gwałtownych, bo jeżeli tam utworzy się bardzo ciepły niż, to on też przynosi katastroficzne opady. Co ciekawe: te niże tworzące się w rejonie Morza Śródziemnego bardzo często napływają na teren Polski. To, co mieliśmy w 1997 roku i 2010 roku, czyli odpowiednio wielką powódź tysiąclecia i bardzo silny stan powodziowy, było spowodowane niżami znad basenu Morza Śródziemnego - tłumaczyła Remiszewska-Michalak. • Głebokie niże
  Wszystko to prawda.Niże z basenu M.Śródziemnego zawsze były groźne. Pamiętam prognozy i ostrzeżenia dla Polski o zbliżających się niżach znad Alp niosących duże ilości wody i innych niebezpiecznych zjawisk.Szczególnie niebezpieczne były latem.Chciałbym jednak zwrócić uwagę na uaktywniający się rejon Europy północnej,zachodniej i częściowo środkowej.Cyrkulacja zachodnia przybiera na sile, a niże pogłębiają się.Coraz silniej naciera polarne powietrze. Po prawie półrocznych upałach, wody otaczające Wyspy Brytyjskie,M Norweskiego jak i Północnego są cieplejsze niż zwykle.Na styku napływających mas powietrza z Arktyki i różnicy temperatury pomiedzy wodą a powietrzem taki ''medikan''może utworzyć się blisko Polski. Można zaobserwowć,że niże z Północnego Atlantyku po dotarciu do Europy pogłębiają się. Świadczyć to może,że nie tylko wody M.Śródziemnego są cieplejsze,ale również wody Europy Północnej, i zachodniej. W tym roku są idealne warunki do powstawania podobnych huraganów, jak ten śródziemnomorski, w różnych rejonach Europy.
  ~Lech /2018-09-30 02:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...