Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 13°C 8°C Częściowo słonecznie
zwiń
Informacje
 • Chmury burzowe i wielki lej na Lubelszczyźnie

  24-09-2018 12:10 "Duży potencjał do utworzenia się trąby"
  Zjawisko mogło być trąbą powietrzną krasnik112.pl

  Weekend obfitował w gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W sobotę nad krajem występowały burze, którym towarzyszył silny wiatr. We wsi Suchodoły w województwie lubelskim pojawił się lej, który mógł być trąbą powietrzną.

  W sobotę nad Polską przechodził chłodny front atmosferyczny, któremu towarzyszyły gwałtowne zjawiska atmosferyczne. W wielu regionach Polski występowały burze i wichury, które łamały drzewa i gałęzie, uszkadzały budynki. Groźnie było między innymi w województwie lubelskim w okolicach Kraśnika. Przeczytaj więcej o skutkach weekendowych wichur

  Prawdopodobna trąba powietrzna

  We wsi Suchodoły (powiat kraśnicki) w sobotę po południu pojawiło się zjawisko, które przypominało trąbę powietrzną. Wiatr osiągnął znaczną prędkość, zerwał dach z budynku gospodarczego. Jak tłumaczył synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, był to lej kompensacyjny z dużym potencjałem do utworzenia się trąby.

  - Prawdopodobieństwo, że to mogła być trąba, jest bardzo wysokie. W warunkach frontowych takie coś mogło wystąpić - podkreślał synoptyk. Dodał, że jeśli zjawisko nie było trąbą, to mogła to być silnie wypiętrzona chmura burzowa Cumulonimbus z wysuniętym lejem.

  Co świadczy o powstaniu trąby?

  Dlaczego nie można jednoznacznie stwierdzić, czym było zjawisko? Głównym kryterium, które świadczy o istnieniu trąby powietrznej, jest to, czy lej dotknął ziemi. Na przedstawionym filmie tego nie widać, widok przesłaniają budynki.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...