Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 30°C 18°C Mgła
zwiń
Informacje
 • "Wysyp chorych związany jest z błędami żywieniowymi". Jak ich uniknąć?

  07-09-2018 13:50 Rozmowa z dietetyk
  Problem otyłości w Polsce jest coraz większy TVN24

  Podstawą piramidy odżywiania jest aktywność fizyczna. Bez niej nie uda nam się prowadzić zdrowego stylu życia. O dietach opowiadała we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 dietetyk Agnieszka Piskała.

  - Jeżeli widzimy piramidę zdrowego odżywiania, która jest rekomendowana przez Instytut Żywności i Żywienia, to jej podstawą jest właśnie aktywność fizyczna. Bez aktywności fizycznej nie ma zdrowego trybu życia - mówiła dietetyk Agnieszka Piskała. Według specjalistki zdrowy tryb życia opiera się właśnie na dwóch filarach: aktywności fizycznej i zbilansowanej diecie.

  Spacery i rower wystarczą

  Minimalna dawka aktywności fizycznej zdaniem dietetyk to: "trzy razy trzydzieści, razy sto trzydzieści". Oznacza to aktywność fizyczną trzy razy w tygodniu przez 30 minut, tak aby nasze tętno wzrosło do 130 uderzeń na minutę. Nie musi to oznaczać uprawiania sportów ekstremalnych, wystarczy szybszy chód, nordic walking, rower czy pływanie. - Okazało się, że już taka aktywność fizyczna powoduje, że nasze serce funkcjonuje prawidłowo, nasz kręgosłup już jest rozruszany, mięśnie prawidłowo funkcjonują - tłumaczyła Piskała.

  Zbilansowana dieta to podstawa

  Na rynku pojawiają się różnorakie diety. - Jak przysłowiowy trup z szafy wypadają ciągle nowe pomysły na nowe diety. Ofiary tych diet trafiają potem do dietetyków - przestrzegała Piskała.

  Jedną z nich jest - swojego czasu bardzo popularna - dieta wysokobiałkowa, która wykluczała węglowodany. Korzystały z niej osoby, dla których w odchudzaniu najważniejszy był szybki efekt. Jednak, jak podkreślała dietetyk, szkodziła ona na nerki, doprowadzała do kwasicy metabolicznej.

  Zdaniem dietetyk węglowodany są bowiem w zbilansowanej diecie niezbędne. Przytoczyła powiedzenie specjalistów zajmujących się zdrowym odżywianiem: tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów.

  - Węglowodany, tak metaforycznie, to podpałka do grilla, żeby spalił się tłuszcz. Bez węglowodanów nie schudniemy, dlatego nieprawidłowym zachowaniem jest całkowite ich eliminowanie - podkreśliła Agnieszka Piskała.

  Ile jeść i jak jeść

  Jak zatem schudnąć, nie eliminując ich całkowicie z diety?

  Zdaniem dietetyk konieczne jest przede wszystkim obniżenie kaloryczności posiłków w ciągu dnia. Nie należy eliminować głównych źródeł energii, czyli węglowodanów, którymi odżywiają się mięśnie i mózg. Gdzie je znaleźć? Między innymi w kaszach, makaronach, pieczywie i ziemniakach. Nie można jednak przesadzić z ich ilością. Według dietetyk ich porcja powinna być "wielkości piłki tenisowej, a nie plażowej".

  - Jedną czwartą stanowią produkty węglowodanowe, jedną czwartą dodatek białkowy, ale pół talerza warzywa, które powinny być podstawą naszej diety - tłumaczyła Piskała.

  Źle jemy, chorujemy

  Do dietetyków najczęściej przychodzą pacjenci z chorobami dietozależnymi, z zespołem metabolicznym, cukrzycą. - Już na dzień dzisiejszy mamy w Polsce około pięciu milionów ludzi chorych na cukrzycę typu drugiego. Ten wysyp chorych związany jest z błędami żywieniowymi - podkreślała dietetyk.

  Kolejnym poważnym problemem w Polsce, na który zwróciła uwagę Piskała, są otyłe dzieci. - Refleksja rodziców na ten temat powinna być znacznie większa, bo już mamy 20 procent otyłych dzieci w Polsce, a otyłe dziecko równa się otyły dorosły - podkreśliła.

  Posłuchaj całej rozmowy z dietetyk Agnieszką Piskałą:

 • Dieta Cud
  Też mi nowość. Dieta ŻMiWR znana jest od dawna i prawie zawsze zapewniała zdrowie. Szczególnie jej pierwsza cześć : Żryj Mniej ( ewentualnie Żryj Połowę)
  ~Kalafior /2018-09-07 19:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....