Informacje
 • 500-letni symbol Pienin ma złamaną gałąź i pęknięty pień. "Będziemy podejmować próby uratowania go"

  07-09-2018 15:40 Czy uda się uratować zabytkową sosnę?
  Kolejny wypadek w Tatrach TVN24

  - Będziemy podejmować próby uratowania tego drzewa - powiedział Andrzej Kowalski, kierownik Działu Udostępniania Pienińskiego Parku Narodowego. Zabytkowa sosna na szczycie Sokolicy została uszkodzona podczas czwartkowej akcji ratunkowej.

  W czwartek około godziny 13 ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zostali wezwani na ratunek do 21-latki, która najprawdopodobniej zasłabła i spadła kilka metrów ze szczytu Sokolicy, doznając poważnego urazu głowy. Ratowali ją, wspólnymi siłami, ratownicy GOPR i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. To wtedy zabytkowa sosna została uszkodzona.

  Według relacji świadków, którzy w czwartek przekazali władzom Pienińskiego Parku Narodowego informację o zdarzeniu, drzewo uszkodził silny podmuch wywołany przez wirnik śmigłowca ratowniczego.

  Na ratunek sośnie

  Jak poinformował Andrzej Kowalski, kierownik Działu Udostępniania Pienińskiego Parku Narodowego, będą prowadzone dalsze działania, aby sprawdzić jak doszło do uszkodzenia sosny. - Będziemy podejmować próby uratowania tego drzewa. Została złamana górna gałąź, pękł też poziomy pień. Jesteśmy też w kontakcie ze specjalistami, zajmującymi się chirurgią drzew - dodał.

  - Wiadomość o uszkodzeniu przyjęliśmy z szokiem i niedowierzaniem - tłumaczył Kowalski. Jak mówił, drzewo to, oprócz Trzech Koron i przełomu Dunajca, jest jednym z symboli Pienin.

  Karłowata sosna liczy około 500 lat i znajduje się na szczycie Sokolicy położonej na wysokości 747 metrów nad poziomem morza. W jej pobliżu znajdują się też inne zabytkowe drzewa.

  Obejrzyj rozmowę z Andrzejem Kowalskim:

  Tak wyglądała sosna w 2004 roku:

  A tak wygląda teraz:

  Zobacz zdjęcia z akcji na Sokolicy, które otrzymaliśmy na Kontakt 24:

   

 • Wyciąć sosnę i postawić pomnik smoleński
  Albo w miejsce sosny posadzić brzozę...
  ~Jakotaki /2018-09-11 11:21
 • tylko drzewo???
  Dla wszystkich tych, którzy uważają,ze to tylko drzewo: bez drzew nie mielibyście już czym oddychać a ta sosna to symbol piękna gór polskich.Nikt nie porównuje życia ludzkiego z sosną, to dwie rzeczy które są symbolem doskonałości i piękna.
  ~vita /2018-09-09 13:18
 • paranoja
  Ludzie co dziennie cierpią i chirurga w szpitalu nie ma a ci się z kawałkem drzewa pieprzą jak małe dzieci, uciąć posadzić nowe,ale nie zaś trzeba wydać niepotrzebnie kasę na jakiegoś psełdo fachowca.ciekawe jakie jeszcze poronione zawody powstaną żeby rzezbić kase z ludzi.
  ~luteks77 /2018-09-07 23:25
 • sosna pienińska
  Tylko nie specjaliści od chirurgii drzew. Oni umieją posługiwać się tylko piłą a tam potrzebny jest mózg. Lepiej zapytać się kogoś kto wie jak drewno sosnowe jest zbudowane. Chirurdzy drzew na pewno na tym się nie znają bo dla nich jest to dla nich bez znaczenia.
  ~pruner /2018-09-07 16:14
 • @Lxx może zakład?
  Zobaczymy kto ma rację.
  ~Nick /2018-09-07 11:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....