Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • "Wijący się wąż z chmur" granicą między ciepłem a chłodem. W poniedziałek w Polsce nawet 32 stopnie

  20-08-2018 09:43 Tomasz Wasilewski opowiadał o pogodzie
  Burza tropikalna kształtuje pogodę TVN24

  Fronty, które odchodzą od byłej burzy tropikalnej Ernesto, dzielą Europę na części gorętszą i chłodniejszą. Polska znajduje się w tej gorętszej, co skutkuje temperaturą przekraczającą miejscami 30 stopni.

  W poniedziałek na południu Polski temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Powrót upałów związany jest z napływem gorącej masy powietrza znajdującej się po południowej stronie niżu Ernesto.

  - Niż, który teraz znajduje się nad południową Szwecją, nazywa się Ernesto. To była burza tropikalna, która kilka dni temu była daleko nad Atlantykiem i przez ocean i Wielką Brytanię zawędrowała do Europy północnej - powiedział we "Wstajesz i wiesz" programie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Ernesto wpływa na pogodę w Polsce

  Wasilewski tłumaczył, że była burza tropikalna oddziałuje na pogodę w sporej części Europy.

  - Od tego niżu odchodzi cały układ frontów atmosferycznych. I te fronty dzielą w tej chwili pogodę w Europie. Na północ od tego całego układu ciśnienia i tych frontów atmosferycznych jest zimno. Na tyle, że w poniedziałek w środkowej Szwecji temperatura o poranku spadła do dwóch stopni. Pamiętamy tam niedawne 30-stopniowe upały - opowiadał prezenter. Wasilewski dodał, że po północnej stronie niżu Ernesto płynie chłodniejsze powietrze, zaznaczone na mapie niebieskimi strzałkami.

  - Natomiast po południowej stronie całego układu frontów atmosferycznych, gdzie i my się znajdujemy, płynie bardzo ciepłe powietrze. Dlatego u nas w nocy, w niektórych miejscach, jak na przykład w Bielsku Białej, było 20 stopni Celsjusza. Jesteśmy po tej cieplej stronie Ernesto, czyli po południowej stronie niżu - zaznaczył prezenter. Dodał, że do piątku włącznie ciepłe powietrze będzie napływało do Polski. Termometry mogą pokazać 32-33 stopni Celsjusza.

  Na zamieszczonym poniżej zdjęciu satelitarnym Europy widać "wijącego się węża z chmur", który rozpościera się nad Bałtykiem, nad Skandynawią i sięga aż po ocean.

  - To jest właśnie ten układ frontów, który oddziela zimniejsze powietrze na północy od gorącego, które jest na południu.

  Sierpniowe upały

  Pomimo że jest gorąco, nie odnosimy wrażenia, że żar leje się z nieba. Dla większości osób sierpniowe upały są łatwiejsze do zniesienia od tych lipcowych. Z czego to wynika?

  Tomasz Wasilewski porównał ze sobą dwa dni - 5 lipca i 19 sierpnia. W oba te dni nie występowały burze ani opady deszczu. Nic nie zakłócało warunków atmosferycznych.

  - Tutaj przygotowałem dwa wykresy z Warszawy: z 5 lipca i z 19 sierpnia. Warto powiedzieć, że 5 lipca dzień był o około dwie godziny dłuższy niż teraz - opowiadał Wasilewski.

  Na wykresie widać, że 5 lipca od godziny 8 do 20, temperatura wynosiła ponad 25 stopni. W przypadku 19 sierpnia temperaturę o wartości co najmniej 25 stopni Celsjusza mieliśmy od godz. 10 do 19.

  - Z tego porównania wynika, że ten upał lipcowy czy czerwcowy, z temperaturą powyżej 25 stopni, trwa około 12 godzin. Teraz mimo tego, że też zdarza się 30 i więcej stopni, to w ciągu dnia ten czas kiedy jest najwyższa temperatura, jest dużo krótszy. Wynika to ze skracania się dnia -  opowiadał Wasilewski. Dodał, że promieniowanie słoneczne dociera krócej do powierzchni Ziemi.

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

 • upały
  W związku z problemami zdrowotnymi jakikolwiek upał by nie występował, ja go źle znoszę (i nie nie jestem otyły)... :(
  ~heblu /2018-08-20 09:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...