Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 12°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Była burza tropikalna będzie rządzić pogodą. Eks-Ernesto podzieli Polskę

  19-08-2018 10:40 Tomasz Wasilewski opowiada o pogodzie
  Brytyjski niż sprowadzi bardzo ciepłe powietrze TVN24

  Polska znajduje się pod wpływem układów wysokiego ciśnienia, dlatego na przeważającym obszarze kraju niedziela upływa pod znakiem spokojnej letniej pogody. Niebawem na aurę w kraju zacznie jednak wpływać interesujący niż.

  W niedzielę większość z nas cieszy się piękną letnią pogodą.

  - Jest pogodnie i ciepło i nadal tak będzie, bo opiekują się nami głównie wyże. To są takie układy ciśnienia, w których prawie nie ma opadów lub jest ich niewiele. No i jest stabilna pogoda. Czasami takie wyże wpuszczają jednak na moment fronty atmosferyczne. W sobotę była taka sytuacja, że wieczorem w Warszawie się zachmurzyło i na zachód od stolicy padało. I teraz ten front, który był nad Warszawą, jest na wschodnich krańcach i ciągnie się dalej w kierunku Skandynawii - powiedział we "Wstajesz i weekend" programie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

  Ponieważ front zahacza o południowy wschód kraju, na niedzielę prognozuje się tam przelotne opady i burze.

  Była burza tropikalna Ernesto

  Choć, jak zaznaczył Wasilewski, opiekują się nami głównie wyże, jest i niż, który będzie mocno wpływał na pogodę w Polsce.

  - Do Wielkiej Brytanii dotarł niż, który jest byłą burzą tropikalną i centrum tego niżu znajduje się teraz na północy tego kraju - opowiadał Wasilewski.

  Burza tropikalna, która teraz jest po prostu niżem, nazywała się Ernesto, dlatego meteorolodzy mówią o niej eks-Ernesto. Jak dodał Wasilewski, eks-Ernesto przynosi na Wyspy Brytyjskie duże opady i silny wiatr, który osiąga nawet 100 kilometrów na godzinę na wybrzeżach.

  - Ernesto ma dla nas duże znaczenie. Po jego południowej stronie płynie bardzo ciepłe powietrze, na tyle ciepłe że w poniedziałek w Polsce, w południowej części kraju, to powietrze może dać temperaturę rzędu 31 stopni Celsjusza. Jak na drugą połowę sierpnia to całkiem dobry, a nawet bardzo dobry wynik. Taka pogoda - ciepła, często słoneczna - będzie się zdarzać w kolejnych dniach nadchodzącego tygodnia kilka razy - zaznaczył prezenter.

  Wasilewski tłumaczył, że po drugiej stronie Ernesto, tej północno-zachodniej, będzie płynąć chłodniejsze powietrze.

  - To chłodniejsze powietrze czasami będzie się wdzierać do naszego wybrzeża, nad Bałtyk. Może sprawić, że na północy kraju temperatura będzie wyraźnie niższa - dodał.

   

  Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Wasilewskim:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...