Informacje
 • Rdzawe niebo nad płonącą Kanadą. "Jak z filmu o Mad Maxie"

  16-08-2018 15:10 Ewakuowano tysiące osób

  Rząd Kolumbii Brytyjskiej, zachodniej prowincji Kanady, ogłosił stan wyjątkowy w związku z szalejącymi pożarami, których liczbę szacuje się na 566. Władze zarządziły ewakuację ponad trzech tysięcy osób.

  Zarządzenia o ewakuacji dotyczą głównie północnych i centralnych obszarów prowincji. Ponadto wydano alerty o możliwej dalszej ewakuacji, które dotyczą blisko 19 tysięcy osób.

  Unoszący się z płonących lasów dym zabarwił niebo nad prowincją kolor pomarańczowy i czerwony. Znaczne obszary na południu i w środkowej części Kolumbii Brytyjskiej, w tym dystrykty regionalne Metro Vancouver i Fraser Valley oraz stolica - Victoria, cierpią z powodu zadymienia i pogorszenia jakości powietrza.

  Stan wyjątkowy

  Prognoza pogody na najbliższe 10 dni jest niekorzystna i spodziewane jest zwiększenie aktywności pożarów - powiedział w środę minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej Mike Farnworth, ogłaszając wprowadzenie 14-dniowego stanu wyjątkowego. Okres jego obowiązywania może zostać przedłużony, albo też - jeśli sytuacja się poprawi - skrócony.

  W czwartek podano, że lasy płoną w 566 miejscach, a żywioł zagraża ponad 1,5 tys. domów.  Z ogniem walczy łącznie prawie 3500 strażaków.

  - Wygląda to jak z filmu o Mad Maxie - powiedział Mike Carr, autor jednego z nagrań dokumentujących szalejące pożary.

  Prawie 400 tysięcy hektarów w ogniu

  Ogień w Kolumbii Brytyjskiej strawił już powierzchnię 377 tys. hektarów, co czyni tegoroczny sezon pożarów drugim najgorszym w ciągu ostatniej dekady. W 2017 roku pożary objęły rekordową powierzchnię 1,2 mln ha. Zeszłoroczny stan wyjątkowy na terenie prowincji trwał 10 tygodni.

  - W tym roku mamy do czynienia z pożarami na przestrzeni całej prowincji, podczas gdy rok temu były one skoncentrowane w kilku obszarach - poinformował Farnworth. Dodał, że tegoroczne poszczególne pożary są mniejsze i bardziej oddalone od osiedli ludzkich.

  Jak donosi kanadyjska Agencja do spraw Środowiska i Zmian Klimatu (Environment and Climate Change Canada) zła jakość powietrza utrzymywać się będzie także w prowincji Alberta, sąsiadującej z Kolumbią Brytyjską od zachodu.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...