Informacje
 • Taniec morskich olbrzymów. Widok, jakiego nie da się zapomnieć

  14-08-2018 13:32 U wybrzeży Kolumbii

  Wyskakujące z wody wieloryby, które przypłynęły z wód Antarktydy do cieplejszych, Oceanu Spokojnego, mogli podziwiać turyści u wybrzeży Kolumbii.

  Każdego roku od lipca do listopada wody pacyficznego wybrzeża Kolumbii są celem migracji dużej liczby dwupłetwców oceanicznych (humbaków). Drogę tę pokonuje nawet kilka tysięcy tych zwierząt.

  Przypływają, by się rozmnażać

  Ogromne ssaki, mierzące do 30 metrów i ważące nawet 40 ton, przepływają co roku około ośmiu tysięcy kilometrów z Antarktyki i wód południowego Chile, aby dotrzeć do cieplejszych i spokojniejszych okolic u wybrzeży Kolumbii. Tu odbywają swój okres godowy i sprowadzają na świat potomstwo.

  Ich pojawienie się to spektakl, jakiego nie da się zapomnieć. Majestatyczne zwierzęta prezentują swe wspaniałe płetwy ogonowe i wyskakują wysoko ponad powierzchnię wody. Rzesze turystów przybywają do miasta Tumaco w południowo-zachodniej Kolumbii, by podziwiać to na własne oczy.

  Niezwykły śpiew

  Długopłetwiec oceaniczny, inaczej humbak, to gatunek ssaka z rodziny płetwalowatych, należący do podrzędu fiszbinowców. Wyróżnia się specyficzną budową, w tym długimi, przypominającymi skrzydła płetwami piersiowymi.

  Słynie też z wydawanych przez siebie wyjątkowych, niskich dźwięków.  "Pieśni" te, trwające 10-25 minut, niesione po wodach oceanu można usłyszeć z odległości wielu kilometrów. Naukowcy nie są pewni, jakie funkcje pełnią  te dźwięki. Być może jest to element godów lub forma komunikowania się na otwartym oceanie.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...