Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 4°C 4°C -6°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Gorączka Zachodniego Nilu. W Grecji zmarły trzy osoby

  10-08-2018 19:50 Groźną chorobę przeniosły komary

  Komary przenoszą ten groźny wirus

  Shutterstock

  W wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu w Grecji zmarły trzy osoby. Zakażonych przenoszonym przez komary wirusem zostało 90 osób.

  Trzy osoby zmarły w Grecji w ciągu ostatnich 48 godzin w wyniku powikłań po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu - poinformowało w piątek greckie centrum do spraw kontroli i prewencji chorób Keelpno. Zmarli byli w wieku 70-80 lat. Wirusa przeniosły komary z rodzaju Culex.

  90 przypadków zakażeń

  Gorączkę Zachodniego Nilu wywołuje wirus Zachodniego Nilu zaliczany do rodzaju Flavivirus. Większość osób z wirusem powodującym gorączkę nie ma objawów lub występują u nich niewielkie symptomy choroby. Jednak jeśli wirus przedostanie się do mózgu, zakażenie nim może być śmiertelne, ponieważ wywołuje zapalenie opon mózgowych, zapalenie mózgu czy inne choroby tego narządu.

  Według Keelpno w trwającym od końca maja sezonie występowania w Grecji komarów przenoszących wirusa Zachodniego Nilu, do 9 sierpnia doszło już do 90 przypadków zakażeń. 48 spośród zakażonych miało poważne choroby mózgu, a 12 przeszło delikatną infekcję, której towarzyszyła gorączka.
  Obecnie w szpitalach w Grecji jest 16 osób zakażonych tym wirusem, z czego cztery są pacjentami oddziałów intensywnej terapii. Najwięcej przypadków choroby odnotowano w stołecznym regionie Attyki i północnym rejonie Macedonii Środkowej.

  Może być więcej chorych

  Jednocześnie centrum do spraw chorób wezwało władze gmin wyjątkowo narażonych na zakażenie wirusem, by informowały obywateli o profilaktyce. Podkreślono również, że prawdopodobnie będzie dochodziło do kolejnych przypadków zachorowań w całym kraju.

  W grupie największego ryzyka zachorowania na gorączkę Zachodniego Nilu są osoby w podeszłym wieku, chorzy na cukrzycę oraz ci, którzy w przeszłości byli poddani przeszczepom organów.
  Na obszarach, gdzie ryzyko zakażeniem wzrasta, zaleca się stosowanie środków odstraszających owady, noszenie długich spodni i ubrań w jasnych kolorach oraz by o wschodzie i zachodzie słońca pozostawać wewnątrz budynków.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...