Informacje
 • Temperatura nieznacznie spada, ryzyko pożarowe rośnie. Portugalia płonie

  05-08-2018 20:19 Miejscami najwyższy stopień zagrożenia pożarami

  Od kilku dni temperatura na Półwyspie Iberyjskim przekracza 40 stopni Celsjusza. Taki upał sprzyja rozwojowi pożarów, które trawią południe Portugalii i niektóre regiony Hiszpanii. Do walki z ogniem ruszyły setki portugalskich strażaków.

  W sobotę z pożarami na południu Portugalii zmagało się ponad 800 strażaków. W niedzielę portugalskie Służby Ochrony Cywilnej poinformowały, że akcję gaśniczą, prowadzoną na dwóch frontach, wspomogło 208 wozów i 12 jednostek lotniczych. Władze oddelegowały do pomocy również 130 żołnierzy.

  Konieczne ewakuacje

  Pożar szaleje od soboty. Ogień pochłonął już ponad 1000 hektarów lasów w górzystym rejonie Monchique w Algarve. To tyle, co 1200 boisk do piłki nożnej.

  Z kilku tamtejszych wsi ewakuowano ponad 100 osób. Spłonęło wiele budynków i samochodów. W sobotę sześć osób odniosło obrażenia, usiłując uciec przed pożarem w Estremoz w pobliżu granicy z Hiszpanią. Jak podały tamtejsze władze, pożar ugaszono.

  W całym kraju wciąż występuje wysokie ryzyko pożarowe. Portugalskie służby meteorologiczne IPMA wydały alerty trzeciego, czwartego - a na południu i północnym wschodzie kraju piątego, najwyższego -  stopnia. Miejscami we wschodnich regionach wilgotność ściółki nie przekracza 8 procent.

  Strażacy z Portugali i Hiszpanii walczyli z pożarami uschniętych drzew i zarośli w pobliżu Badajoz w południowo-zachodniej Hiszpanii. Władze hiszpańskie wydały ostrzeżenia pożarowe dla całej Estremadury na południu kraju.

  Było blisko rekordu

  Na Półwyspie Iberyjskim od 31 lipca utrzymują się upały rzędu 40 stopni Celsjusza i więcej. Najwyższą wartość odnotowano w sobotę w portugalskiej Evorze - 45,4 st. C. W hiszpańskiej Kordobie zarejestrowano 45.1 st. C. Niewiele brakowało do krajowych rekordów gorąca.

  W Portugalii najwyższą temperaturę odnotowano 1 czerwca 2003 roku na południowym wschodzie kraju. W Amarelei było wówczas 47,4 st. C. W Hiszpanii zaś najgorętszym dniem w historii był ubiegłoroczny 13 lipca. W Kordobie zarejestrowano 47,3 st. C. Dotychczasowy rekord temperatury w całej Europie należy do Aten, gdzie 10 lipca 1977 roku padło 48 st. C.

  Temperatura zaczyna powoli spadać.

  W tym tygodniu z powodu upałów zmarli w Hiszpanii trzej mężczyźni: dwaj na zawał serca w Murcji, o czym poinformowało hiszpańskie radio Cadena Ser, a o śmierci trzeciego w Barcelonie powiadomiły służby ratunkowe.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...