Informacje
 • Sześć ofiar śmiertelnych, siedem osób zaginionych

  31-07-2018 12:55 Pożary spustoszyły część Kalifornii

  W gaszeniu żywiołu jest zaangażowanych 36 tysięcy strażaków. Ponad tysiąc budynków zostało spalonych. Ogień strawił ponad 42 tysiące hektarów wokół miasteczka Redding w Kalifornii. W poniedziałek przycichł wiatr i strażacy zaczęli mieć nadzieję na opanowanie pożarów.

   

  Wśród ofiar śmiertelnych jest dwóch strażaków, dwoje dzieci i ich prababcia. Zginął też mężczyzna, który nie ewakuował się z terenu zajętego ogniem. Prawie 40 tysięcy mieszkańców nadal jest objętych  opieką w centrach ewakuacji.

   

  Prawie 38 stopni Celsjusza

  Zdaniem lokalnych władz, ogień zagraża ponad pięciu tysiącom budynków. Sytuację pogarsza sucha i gorąca pogoda. W niedzielę temperatura w tym regionie wzrosła do 37,2 stopni Celsjusza - podała Narodowa Służba Pogodowa (NWS).

  Z żywiołem walczy ponad 36000 strażaków oraz 17 śmigłowców, zrzucających wodę. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy, co pozwoli wspomóc akcję gaśniczą z pomocą funduszy federalnych.

  W okolicach, z których ewakuowano mieszkańców, rozmieszczono 260 członków Gwardii Narodowej i 100 policjantów, by przeciwdziałać okradaniu domostw. W ciągu weekendu na kradzieży przyłapano dwie osoby. Zostały aresztowane - podało biuro szeryfa hrabstwa Shasta.

  90 pożarów od Teksasu po Oregon

  Kalifornijski pożar, nazywany Carr Fire, to tylko jeden z 90, które rozprzestrzeniły się na obszarze od Teksasu po Oregon. Ewakuowano co najmnniej 50 tysięcy mieszkańców. Według danych z poniedziałkowego popołudnia polskiego czasu, Carr Fire spalił ponad tysiąc budynków i ponad 42 tysiące  hektarów ziemi.

  Płomienie ognia przerodziły się w szalejący pożar w czwartek, kiedy przekroczyły rzekę Sacramento i wkroczyły nad zachodnie krańce Redding przed tym, jak silne porywy wiatru utworzyły tam w nocy ogniste tornado.

  Według danych federalnych, pożary lasów spopieliły w tym roku już 1,8 mln hektarów - 21 procent więcej niż średnia dla podobnego okresu przez ostatnich 10 lat.
 • DEDE
  A co na to KE ???????????????
  To podpalenie przez dewlopera !!!!!!!!!!!!!!!!
  andre_valenducq /2018-07-30 11:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....