Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 16°C 19°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Nadzieja umiera ostatnia. Walka o przetrwanie nosorożców białych północnych

  05-07-2018 08:44 Pozostały tylko dwie samice
  Dyrektor warszawskiego zoo o odcinaniu rogów nosorożcom TVN24

  Jest nadzieja na przetrwanie krytycznie zagrożonego nosorożca białego północnego. Naukowcy chcą stworzyć hybrydę z pokrewnym podgatunkiem południowym. Mają tego dokonać dzięki procedurze in vitro.

  Świat zwrócił oczy w stronę nosorożców białych północnych, kiedy Sudan - ostatni samiec tego podgatunku - poważnie zachorował. Niestety, w marcu bieżącego roku, w sędziwym wieku 45 lat przegrał z infekcją. Więcej o historii Sudana przeczytasz tutaj.

  Podgatunek uznaje się za najbardziej zagrożony wyginięciem spośród wszystkich ssaków. Naukowcy chcą pomóc mu przetrwać dzięki metodzie in vitro.

  Czas stanąć do walki

  Walkę podjęli badacze z Instytutu Leibniza do spraw Zoologii i Badań Przyrody w Berlinie. Stworzyli embriony z połączenia nasienia dwóch zmarłych kilka lat temu samców nosorożca białego północnego z komórkami jajowymi samic podgatunku południowego, żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych. Embriony zamrożono. Naukowcy planują wykorzystanie jednej z samic podgatunku południowego jako surogatki.

  - Piękno tkwi w tym, że mamy nosorożce południowe, które są blisko spokrewnione z północnymi. Jest bardzo prawdopodobne, że samica podgatunku południowego urodzi osobnika z podgatunku północnego - ma nadzieję Terri Roth, zastępca dyrektora ds. ochrony gatunków i nauki Zoo i Ogrodu Botanicznego w Cincinnati. Roth nie była zaangażowana w najnowsze badania.

  Wcześniej podejmowano już próby sztucznego zapłodnienia, używając komórek pochodzących tylko od osobników podgatunku północnego. Niestety, dwie pozostałe przy życiu samice - Najin i Fatu - okazały się bezpłodne.

  Skomplikowane pozyskanie jajeczek

  Profesor Thomas Hildebrandt z Instytutu Leibniza, wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, opisał złożoność wydobycia jajeczek od dwutonowej samicy jednorożca.

  - Nie można sięgnąć do jajników ręką, więc stworzyliśmy specjalne narzędzie - tłumaczył profesor Hildebrandt. Użyto ultradźwięków, aby bardzo precyzyjnie wstrzyknąć igłę w jajeczka.

  Operacja niesie ogromne zagrożenie dla życia samic. Blisko jajników znajduje się tętnica, której przebicie mogłoby doprowadzić do śmierci nosorożca.

  Nadzieja w komórkach macierzystych

  Naukowcy są w posiadaniu zamrożonych komórek skóry oraz krwi zmarłych nosorożców podgatunku północnego. Mają nadzieję, że będzie możliwe pozyskanie z nich komórek macierzystych, z których można by wytworzyć zarówno plemniki, jak i komórki jajowe.

  - Po raz pierwszy widzimy, że nowoczesna technologia może przynieść rozwiązanie, kiedy jakiś gatunek jest bliski wyginięcia, jak nosorożce białe północne - powiedziała Cesare Galli, pracująca w laboratorium Avantea, zajmującym się technologią reprodukcyjną.

  - Dzięki naszej wiedzy jesteśmy przekonani, że w przypadku tego podgatunku nosorożca uda się nam wyhodować nową populację - wtórował jej profesor Hildebrandt.

  To nie in vitro jest najlepszą metodą

  Terri Roth uważa, że największym zagrożeniem dla nosorożców jest kłusownictwo. - Najlepszą metodą uratowania tych zwierząt przed śmiercią jest powstrzymanie kłusownictwa. Jednak, jak wiadomo, jest to bardzo trudne - podsumowała.

  Badania opublikowano w środę w periodyku "Nature Communications".

 • taki poważny temat...
  ...a popłakałam się ze śmiechu. "Profesor Thomas Hildebrandt z Instytutu Leibniza, wraz z międzynarodowym zespołem naukowców, opisał złożoność wydobycia jajeczek od dwutonowej samicy jednorożca." To faktycznie może być trudne zadanie...
  ~qwerty /2018-07-05 10:28
 • ...
  Jak bliski wyginięcia? Jak ostatni samiec zmarł, a dwie żyjące samice są bezpłodne, to gatunek można uznać za praktycznie wymarły...
  ~hablu /2018-07-05 08:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...