Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 15°C 2°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • "Pozwala im ssać, kiedy tylko zechcą". Pierwsze nagranie tygrysicy Nai i jej dzieci

  02-07-2018 12:31 To gatunek krytycznie zagrożony

  Po prawie trzech i pół miesiąca ciąży tygrysica amurska Naya urodziła cztery młode. Kamery zamontowane w angielskim ogrodzie zoologicznym uchwyciły pierwsze chwile szczęśliwej rodziny.

  Tygryski amurskie przyszły na świat tydzień temu, jednak dopiero teraz dyrekcja ogrodu zoologicznego ZSL Whipsnade niedaleko Londynu opublikowała pierwsze nagranie. Jak wytłumaczono, z pokazaniem filmu czekano na chwilę, kiedy stało się pewne, że cała czwórka czuje się dobrze.

  Cztery młode tygrysy amurskie

  Pierwszy kociak przyszedł na świat o godzinie 7.25 (8.25 czasu polskiego) 23 czerwca. Pozostałe trzy pojawiły się na świecie w ciągu pięciu następnych godzin.

  - To wspaniała wiadomość, że urodziły się zagrożone wyginięciem tygrysy amurskie. A doczekanie się aż czterech młodych to wiadomość po prostu niesamowita, zwłaszcza że w naturze jest ich tylko 500 - podkreślił Donovan Glyn, główny opiekun zwierząt w ZSL Whipsnade.

  Tygrysy amurskie pod dyskretnym nadzorem

  Tygrysica Naya ma siedem lat i już raz była matką. Botzmana, ojca obecnej czwórki swoich dzieci,  poznała w lutym, kiedy trafiła do angielskiego zoo. Wkrótce potem zaszła w ciążę.

  Mama i dzieci są pod troskliwą opieką i dyskretnym nadzorem. - Zamontowanie kamer na wybiegu pozwala nam uważnie obserwować tygrysicę 24 godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Dzięki temu możemy być świadkami stawiania pierwszych kroków przez malutkie tygrysy - opowiadał Glyn.

  - Naya jest bardzo staranna, regularnie czyści młode. Pozwala im ssać, kiedy tylko zechcą. Przez cały czas była bardzo spokojna i zrelaksowana, nawet gdy tato Botzman wszedł, żeby zobaczyć, co się dzieje - dodał opiekun zwierząt.

  Tygrys amurski - gatunek zagrożony

  Na wolności tygrysy amurskie występują we wschodniej Rosji. Czasami wkraczają na obszary Chin i Półwyspu Koreańskiego. W latach czterdziestych ubiegłego wieku pozostało ich w stanie dzikim zaledwie 40. Od tamtego czasu trwa walka o przetrwanie gatunku. Obecnie jego liczebność ocenia się na pół tysiąca.

  Tygrysy amurskie znajdują się na Czerwonej Liście Zagrożonych Gatunków (IUCN).
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...