Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Zebrali w Tatrach 420 kilogramów śmieci. Najwięcej w dolinach i przy szlaku do Morskiego Oka

  01-07-2018 14:48 Tysiące zaangażowanych wolontariuszy
  Akcja "Czyste Tatry" TVN 24

  Ponad siedem tysięcy wolontariuszy wzięło udział w tegorocznej akcji sprzątania Tatr. Ochotnicy zebrali łącznie 420 kilogramów śmieci z 275 kilometrów górskich szlaków.

  - Akcja udała się fantastycznie mimo kapryśnej, deszczowej pogody. Na szlaki wyruszyła rekordowa liczba  7180 wolontariuszy, czyli ponad dwa i pół tysiąca więcej niż w zeszłym roku, co przeszło nasze oczekiwania. Pobiliśmy rekord Guinnessa, układając logo Małopolski z dwóch i pół tysiąca kubków, które podlegają recyklingowi. Te kubeczki zostaną przerobione na worki na śmieci i za rok z nimi wyruszymy ponownie na tatrzańskie szlaki - powiedział Krzysztof Gaweł rzecznik prasowy projektu Czyste Tatry.

  Każdy z wolontariusz wyposażony był w plecaki, worki na śmieci, rękawiczki, koszulki i przeciwdeszczowe płaszcze foliowe.

  Wzrasta świadomość turystów w górach

  Problem śmieci na szlakach turystycznych jeszcze nie do końca został wyeliminowany.

  - To jest problem w całej Polsce niestety. W Tatrach okazuje się, z roku na rok coraz mniejszy. Bo za pierwszym razem tysiąc wolontariuszy zniosło półtorej tony śmieci. A objętość była kolosalna, bo to są najczęściej bardzo lekkie rzeczy - opowiadał Rafał Sonik, kierowca rajdowy. - To nie jest projekt śmieciarski. To jest projekt edukacyjny. I ten efekt edukacyjny na szczęście już doskonale widać.

  Jak zauważył rzecznik, choć śmieci zebrano więcej niż w ubiegłym roku o niemal 200 kilogramów, trzeba pamiętać że były one mokre i to przyczyniło się do ich większej wagi.

  - Cieszymy się, że coraz więcej ludzi przyłącza się do naszej akcji i wzrasta świadomość ekologiczna turystów, bo najmocniej stawiamy na turystyczną edukację. Najwięcej śmieci było w tatrzańskich dolinach i przy szlaku do Morskiego Oka, tam gdzie chodzi najwięcej turystów. Można powiedzieć, że im wyższe partie gór, tym turyści są bardziej świadomi i nie pozostawiają na tych szlakach odpadków - tłumaczył Gaweł.

  Po wakacjach wolontariusze chcą ponownie wyruszyć w Tatry, aby posprzątać szlaki i przekonać się, jak przez wakacje turyści zachowywali się w górach.

  Podczas akcji dla wolontariuszy na zakopiańskiej Równi Krupowej zorganizowano miasteczko namiotowe, gdzie odbywały się spotkania z ludźmi gór: Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, Arturem Małkiem i Krzysztofem Wielickim. Wolontariusze mogli też uczestniczyć w pokazach kulinarnych. Na koniec Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia Czysta Polska, podziękował wolontariuszom, a na scenie zagrały zespoły Łąki Łan i Pudelsi.

 • sprzątają ci co nie śmiecą
  tatuś/babka na spacerze zamiast opowiadać czym jest grzech pierworodny mogliby uczyć szacunku do tego podłego świata doczesnego a nie odwracać się i udawać że nie widzi jak potomek wywalił papier od loda
  ~Polak /2018-07-01 19:01
 • Wschodnia nacja
  Turyści... Nie ten poziom, nie ta kultura.
  ~Nick /2018-07-01 18:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...