Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • Niecodzienne zdjęcie satelitarne. Bezchmurne niebo nad Wyspami, a w centrum lądu dym

  01-07-2018 19:41 To nie jest częsty widok
  Upały nie odpuszczają Brytyjczykom TVN24

  Wyspy Brytyjskie słyną z kapryśnej i pochmurnej pogody. Dzięki satelicie NASA pod koniec czerwca udało się jednak uchwycić zdjęcie czystego nieba nad tym regionem. Obraz zakłócił jedynie dym unoszący się w centralnej części lądu.

  Wyspy Brytyjskie często spowite są gęstymi chmurami. Zawdzięczają to zwykle dużej masie wilgotnego powietrza, które je otacza oraz położeniu w średnich szerokościach geograficznych. Wielka Brytania i Irlandia spełniają oba te kryteria.

  W tym regionie spotykają się masy powietrza z Arktyki, południowej i północnej Europy, a także Prąd Zatokowy.

  Niecodzienne zdjęcie

  27 czerwca astronomom z NASA udało się jednak uchwycić zdjęcie niemalże czystego nieba nad Wyspami. Ląd otoczony był przez chmury stratocumulus, a na powierzchni Morza Północnego unosiła się warstwa fitoplanktonu, czyli mikroskopijnych organizmów roślinnych i sinic.

  Niewielkie szanse

  Według badań z 2012 roku prawdopodobieństwo wystąpienia bezchmurnego dnia nad Wielką Brytanią wynosi 21,3 procenta. Największe szanse na takie zjawisko są w listopadzie (33,3 procenta), a najmniejsze w marcu (12,9 procenta).

  Powyższą mapę udało się uzyskać dzięki MODIS, czyli spektroradiometrowi obrazującemu średniej rozdzielczości. Dane zbierane przez MODIS znajdują zastosowanie w badaniach atmosfery oraz powierzchni lądów i oceanów.

  Mapa została opracowana na podstawie danych o warstwie chmur zebranych każdego 27 czerwca w latach 2000-2009. Obszary, gdzie sensory najczęściej wykrywały czyste niebo nad Wielką Brytanią, zaznaczone są na niebiesko. Tam, gdzie chmur tego dnia było najwięcej, widać kolor biały.

  120 jednostek gasi pożar

  Zdjęcie satelitarne zakłóca jedynie pożar widoczny w centralnej części lądu. Rozpętał się w Saddleworth Moor w hrabstwie Greater Manchester. Ogień od niedzieli strawił ponad 800 hektarów wrzosowisk.

  Wszystko za sprawą upałów, jakie nawiedziły Wielką Brytanię w ostatnich dniach. Akcję gaśniczą utrudniają też silny wiatr oraz trudne ukształtowanie terenu. Więcej o przyczynach pożaru przeczytasz tutaj.


  - Ogłoszono alarm, gdy pożary występujące w Winter Hill i Scout Road niedaleko Bolton połączyły się - poinformowała policja hrabstwa Greater Manchester. - Zalecamy podróżującym i pieszym, aby stosowali się do wszystkich komunikatów dotyczących zamkniętych dróg, ponieważ są one wydawane dla bezpieczeństwa nas wszystkich - dodano w oświadczeniu.

  Straż pożarna i służby ratunkowe hrabstwa Greater Manchester podały w sobotę, że w akcji gaśniczej bierze udział 120 jednostek w siedmiu regionach. Kilka dni temu do pomocy przy gaszeniu pożarów wezwano wojsko. Potrzebny był także helikopter.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...