Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Przeważnie słonecznie
zwiń
Informacje
 • "Mamy lato, ale góry są nieprzewidywalne". Śnieg w Tatrach

  25-06-2018 11:05 Od 30 stopni do zimowych warunków
  Turyści o śniegu w Tatrach TVN24

  Zima złożyła wizytę w Tatrach. Turyści przeważnie przyznają, że zostali zaskoczeni. W sobotę miejscami leżało 10 centymetrów śniegu.

  W Tatrach lato przywitano jedynie "na papierze". W rzeczywistości w pierwszych dniach najcieplejszej pory roku góry odwiedziła... zima. Śnieg, który spadł w sobotę powyżej 1500 metrów nad poziomem morza, zaskoczył turystów.

  - Nie spodziewałam się, że jest śnieg i wjechałam [kolejką] z myślą, że będę schodziła - opowiadała jedna z turystek. - Wycofałam się ze względu na to, że mam śliskie buty - dodała.

  Przeskok z lata do zimy

  Niektórzy przypominali o znacznej różnicy temperatury doświadczonej na przestrzeni zaledwie trzech dni.

  - W czwartek w Krakowie było 30 stopni, a tutaj przyjechaliśmy w zimę - powiedziała para spacerująca po szczycie Kasprowego Wierchu.

  Inna turystka przyznała, że przy przeskoku z ostatnich upałów do aktualnych, zimowych warunków w Tatrach, im wchodziła wyżej, tym było jej chłodniej. Dodała jednak, że warto było wjechać. Gruba czapka, gruba kurtka i rękawiczki mają zapewnić komfort w takim warunkach atmosferycznych.

  - Wysoko w górach śnieg spada często - powiedział jeden z turystów na wierzchołku. - Mamy lato, ale góry są nieprzewidywalne - podkreślił.

  Leżało nawet 10 centymetrów śniegu

  W niedzielę temperatura wzrosła już powyżej zera stopni, więc śnieg szybko stopniał. W poniedziałek na Kasprowym Wierchu leżało go już niewiele, co pokazał reporter TVN24 Maciej Stasiński. Na szczycie utrzymuje się wciąż niska temperatura jednak, jak relacjonował Stasiński, nie brakowało osób ubranych w krótkie spodenki.

  Tatrzański Park Narodowy podał w poniedziałek w komunikacie turystycznym, że śnieg leży jeszcze na obszarze powyżej 2000 m n. p. m.

  Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę o 6 rano na Kasprowym Wierchu leżały cztery centymetry śniegu. Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Andrzej Mikler powiedział dla TVN24, że w tym czasie miejscami zalegało nawet 5-10 cm.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...