Informacje
 • Upały nękają Egipt. Znacznie goręcej niż zwykle może być przez całe lato

  24-06-2018 11:36 Cierpią też zwierzęta

  Temperatura w Egipcie miejscami dochodzi do 40 stopni Celsjusza. Egipskie służby meteorologiczne ostrzegają, że temperatura może być wyższa od średniej wieloletniej przez całe lato.

  Od kilku dni Egipt jest nękany przez falę upałów. W piątek i sobotę temperatura na lotnisku w mieście Asuan na południu kraju doszła do 40 stopni Celsjusza. W wielu innych regionach w tym czasie wyniosła 37-38 stopni. W Kairze odnotowano maksymalnie 37 stopni, a w kurorcie turystycznym Hurghada nad Morzem Czerwonym 36 stopni.

  Egipscy meteorolodzy przewidują, że upalna aura może utrzymać się co najmniej do niedzieli na przeważającym obszarze kraju.

  Cierpią zwierzęta

  Ponadprzeciętnie wysoka temperatura może dotykać kraj przez całe lato. Abdel Aal, prezes Egipskich Władz Meteorologiczych (EMA), poinformował, że prognozy długoterminowe przewidują, że w tym okresie przeciętna temperatura ma być wyższa od średniej wieloletniej o 3-5 stopni.

  Upały źle znoszą nie tylko ludzie, lecz także zwierzęta. Podczas zeszłotygodniowej fali upałów w zoo w Gizie weterynarze ogłosili stan wyjątkowy. Dodano, że bardzo wysoka temperatura może mieć wpływ na długość życia zwierząt. Podobne środki przedsięwzięto w innych ogrodach zoologicznych na terenie kraju.

  Pomóc mają baseny i wentylatory

  Zwierzętom zapewniono wentylatory i  baseny, w których mogły się schłodzić. Podano im również lody. Szef Centralnego Departamentu Ogrodów Zoologicznych Mohamed Ragaei zaznaczył, że najbardziej wrażliwe na upały są niedźwiedzie i słonie.

  Upały maja utrzymać się jeszcze przez co najmniej kilka kolejnych dni. Według prognoz temperatura maksymalna w Kairze do 5 lipca może nie spaść poniżej 36 stopni Celsjusza. Słupki termometrów mogą wskazać nawet 41 stopni.

 • Kair
  ..w Kairze bylo 42 w cieniu,widzialem osobiscie na termometrze
  ~Ooo /2018-06-24 11:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...