Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Po twarzy kobiety wędrowała narośl. W środku było żywe stworzenie

  22-06-2018 11:49 Dirofilaria repens zaatakowała Rosjankę
  Kobieta zaraziła się nicieniem. Pogryzły ją komary Wikipedia/Twitter

  Krosta, jaką na swej twarzy dostrzegła 32-letnia Rosjanka, początkowo nie wywołała jej paniki. Cóż, zdarza się. Kobieta zrobiła sobie selfie i nie zawracała głowy lekarzom. Zaniepokojenie przyszło, gdy okazało się, że guzek przemieszcza się po całej twarzy, a w środku coś się rusza.

  Przypadek kobiety opisany został w tym tygodniu na łamach czasopisma medycznego "The New England Journal of Medicine" (NEJM).

  Pogryzły ją komary

  32-letnia kobieta pojawiła się na konsultacji u oftalmologa po tym, jak przez dwa tygodnie po jej twarzy przemieszczał się guzek. Najpierw dostrzegła grudkę pod swym lewym okiem, blisko nosa. Pięć dni później "krosta" przesunęła się nad lewe oko. Po 10 dniach narośl usytuowała się w górnej wardze.

  Jak się okazało w trakcie rozmowy z lekarzem, kobieta nieco wcześniej przebywała poza Moskwą, na wsi i - jak opowiadała - wielokrotnie pogryzły  ją komary. Guzki czasami miejscowo swędziały lub piekły, występowało też wrażenie "pełzania" pod skórą, ale przez większość czasu nie powodowały dokuczliwych objawów.

  W czasie badania w gabinecie lekarz stwierdził powierzchowną, ruchomą, podłużną narośl na lewej górnej powiece kobiety. Przebywający w środku pasożyt został unieruchomiony kleszczami chirurgicznymi i usunięty.

   


  Rzadkość u człowieka

  Intruza zidentyfikowano jako nicienia podskórnego Dirofilaria repens. Wywołują one u psów, kotów, lisów i innych zwierząt mięsożernych chorobę o nazwie dirofilarioza. Na ludzi przenoszą się rzadko, w wyniku ukąszenia przez zakażone komary. Na ogół pasożyt, nawet gdy wniknie do organizmu człowieka, jest zwalczany przez układ odpornościowy. Tylko w 35 procent przypadków obserwuje się jego wędrowanie pod skórą.

  Leczenie u ludzi jest chirurgiczne, po usunięciu pasożyta pacjent wraca do zdrowia - podkreślono w publikacji na stronie internetowej NEJM.

  Jak podał - cytowany przez serwis LiveScience - dr Władimir Karaszew, profesor Uniwersytetu Medycznego w Rostowie nad Donem, od 1997 roku w Rosji i na Ukrainie odnotowano łącznie ponad cztery tysiące przypadków wystąpienia tego pasożyta u ludzi. Co niepokojące, w ostatnich latach ich liczba rośnie.

  Są też w Polsce

  Także w Polsce pojawiły się komary, które mogą przenosić dirofilariozę z psów na człowieka. Już kilka lat temu alarmowali w tej sprawie specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Według danych Polskiej Rady Konsultacyjnej ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących (ESCCAP Polska), w naszym kraju w ostatnich latach stwierdzono u ludzi co najmniej sześć przypadków dirofilariozy wywołanej przez D. repens: pięć inwazji podskórnych i jedną podspojówkową.

  Wcześniej choroba ta w Europie występowała jedynie na południu, głównie we Włoszech, Grecji, Francji oraz Hiszpanii i Portugalii.

  W Polsce jak dotąd obserwowana jest mniej groźna odmiana pasożyta, właśnie Dirofilaria repens. Stworzenia te zagnieżdżają się wyłącznie pod skórą. Większe niebezpieczeństwo stwarza nicień sercowy Dirofilaria immitis, który przedostaje się do tętnicy płucnej i grozi poważnymi powikłaniami.

 • komary
  Niech mi teraz jakiś spec powie, że komary w PL nie przenoszą niczego. Przenosić mogą wszystko. Najpierw ugryzą kogoś z hivem, potem siądą na kogoś innego. Jeszcze wiele o Ziemi nie wiemy, a zabieramy się za badania Marsa.
  ~xyz /2018-06-22 19:36
 • Aaaaaa!
  chyba bym oszalał widząc, że "gródka" przemieszcza się po mojej twarzy..
  ~pablo /2018-06-22 17:08
 • niciene
  "Tylko w 35 procent przypadków" - tylko ??? Przecież to dużo.
  ~mja /2018-06-22 12:15

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....