Informacje
 • Monsun przyniósł gwałtowne ulewy.
  Ponad milion ewakuowanych

  19-06-2018 19:09 Brahmaputra wylała

  W gwałtownych powodziach spowodowanych ulewami monsunowymi zginęło w północno-wschodnich Indiach i w Bangladeszu kilkadziesiąt osób, a ponad milion musiało uciekać z zagrożonych miejsc - poinformowały we wtorek władze obu krajów.

  Rzeka Brahmaputra wystąpiła z brzegów, zalewając w zeszłym tygodniu ponad 1500 wsi w indyjskim stanie Asam.

  Według prognoz poziom wody będzie podnosić się do końca tygodnia, o ile nie przyjdą obfitsze ulewy - podała Centralna Indyjska Komisja Wodna.

  Padać nie przestanie

  Sytuacja w Asamie nadal jest krytyczna - oświadczył we wtorek stanowy minister do spraw zasobów wodnych Keshab Mahanta. Odnosi się to do co najmniej 10 z 32 dystryktów.

  - Biuro meteorologiczne przewiduje jeszcze większe deszcze i burze w ciągu najbliższych 48 godzin - powiedział Mahanta. Dodał, że w Asamie ogłoszono alert najwyższego stopnia, a wojsko trzyma śmigłowce gotowe do startu na wypadek konieczności działań ratunkowych.

  W stanach Asam, Tripura i Manipur zginęło niemal 20 osób, a ewakuowało się około 800 tysięcy. Ulewy zalały tysiące hektarów pól uprawnych.

  Tysiące ewakuowanych w Bangladeszu

  W dolnym biegu Brahmaputry w Bangladeszu zginęło 11 osób, a ponad 250 tysięcy ewakuowało się, albo w inny sposób zostało dotkniętych powodziami - poinformowały władze tego kraju.

  W zeszłym tygodniu osunięcia ziemi i inne katastrofy spowodowane ulewami zabiły w południowo-wschodnim Bangladeszu co najmniej 12 ludzi, w tym dwóch uchodźców z birmańskiej muzułmańskiej mniejszości Rohingjów żyjących w obozach w pobliżu granicy. W obozach tych mieszka, jak się ocenia, około 700 tysięcy Rohingjów, którzy uciekli przed prześladowaniami.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...