Informacje
 • Ponad setka dzieci złożonych w ofierze. Podobnego miejsca nie ma nigdzie indziej

  15-06-2018 17:36 Odkopano również freski
  Tajemniczy grób w Meksyku Mauricio Marat/Mexico’s National Institute of Anthropology and History

  Na północy Peru archeolodzy natrafili na szczątki ponad 100 dzieci liczące sobie ponad 1000 lat.

  Wykopaliska na stanowisku archeologicznym w Trujillo (północne Peru) trwają od wielu miesięcy. W czwartek archeolodzy poinformowali o swoim najnowszym dokonanym tam odkryciu - szczątkach 109 dzieci oraz 200 zwierząt z rodziny wielbłądowatych. Przypuszczają, że były one składane w ofierze.

  - Naszą uwagę przykuwa liczba odnalezionych dzieci. To nie ma odpowiednika w żadnym innym miejscu ani w Peru, ani w Ameryce Łacińskiej, ani na świecie - przyznał Gabriel Prieto, archeolog nadzorujący wykopaliska.

  W ofierze bogom

  Na obszarze, na którym dokonano odkrycia, żyło kilka cywilizacji andyjskich, między innymi ludność Salinar (II p.n.e.-II)  i Moche (I p.n e.-VII). Archeolodzy uważają, że szczątki pochodzą z czasów ludności Chinu, która zamieszkiwała obszar od IX wieku.

  Wiele ze starożytnych peruwiańskich kultur praktykowało składanie ludzi w ofierze. Nie można jednoznacznie stwierdzić, czym było to powodowane, jednak często jako przyczynę dokonywania rytuału podaje się chęć zjednania sobie bogów i wyproszenia u nich czegoś. Archeolodzy wymieniają tu między innymi prośby o ustanie ulewnych deszczy, czy obniżenie poziomu wody w przepełnionych rzekach - co może wiązać się ze zjawiskiem El Nino.

  W rejonie stanowiska w Trujillo dziecięce szczątki odnaleziono również kilka miesięcy wcześniej. Najnowsze odkrycie uczyniło stanowisko największym, w którym znajdują się szczątki dzieci złożonych w ofierze.

  Kilkusetletnie freski

  W parku archeologicznym Chan Chan leżącym w regionie La Libertad nieopodal Trujillo natrafiono z kolei na freski, których wiek oszacowano na ponad 700 lat.

  - Te freski pochodzą z okresu środkowego cywilizacji Chan Chan. Mówimy o latach 1250-1300 – powiedział archeolog Arturo Paredes. Dzieła pokazują życie morskie oraz fale oceanu, co miało symbolizować nadmorski region, w którym żyli ich autorzy.

 • statystyka
  Liczba aborcji w Niemczech w 2014 wyniosła 99700 .
  ~lewart /2018-06-16 08:16

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...