Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 19°C 5°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Dżuma w Stanach Zjednoczonych. Zachorowało dziecko

  15-06-2018 11:43 Zarazić może pchła
  Obrazy "czarnej śmierci" w kulturze  

  Badania laboratoryjne potwierdziły przypadek dżumy w amerykańskim stanie Idaho. Chorobę zdiagnozowano u chłopca z hrabstwa Elmore. Nie ujawniono tożsamości dziecka.

  Chłopiec z hrabstwa Elmore poczuł się źle pod koniec maja. Na początku bieżącego tygodnia służby zdrowia otrzymały wyniki badań, które potwierdziły diagnozę - dżumę dymieniczą.

  Christine Myron, rzeczniczka prasowa Centralnego Stanowego Departamentu Zdrowia (Central District Health Department - CDHD) poinformowała w środę, że podczas pobytu w szpitalu dziecko zostało poddane antybiotykoterapii. Chłopiec wrócił już do domu i "czuje się dobrze". Wciąż nie jest jasne, czy zaraził się w Idaho, czy też podczas niedawnej wycieczki do stanu Oregon.

  Bakterię dżumy wykryto w Elmore w latach 2015 i 2016 u wiewiórek naziemnych. Odnotowano również przypadki zakażonych zwierząt w pobliskim hrabstwie Ada. W bieżącym roku takich doniesień jednak nie było. Myron zaznaczyła, że przypadki zachorowań wśród ludzi są rzadkością. W Idaho ostatnio miało to miejsce w latach 1991 oraz 1992.

  Trzy postaci "czarnej śmierci"

  Dżuma występuje w trzech postaciach: dymieniczej, płucnej i septycznej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ta pierwsza jest najbardziej rozpowszechniona. Za najgroźniejszą uznaje zaś dżumę płucną, którą WHO nazywa "najbardziej złośliwą".

  Objawy postaci dymieniczej i płucnej są podobne - bóle głowy, gorączka, dreszcze i skrajne wycieńczenie - podają Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention).

  Dżumie dymieniczej towarzyszą powiększone, zabarwione na czarno węzły chłonne - stąd też tradycyjna nazwa choroby - "czarna śmierć" - pochodząca z czasów epidemii, która w XIV wieku zdziesiątkowała ludność Europy.

  Z kolei postaci płucnej mogą towarzyszyć: zapalenie płuc, kaszel, bóle w klatce piersiowej oraz trudności z oddychaniem.

  Uwaga na pchły

  Do zakażenia dochodzi zwykle w wyniku pokąsania przez pchły, które uprzednio ugryzły chorego szczura, wiewiórkę lub innego małego ssaka. Jeśli istnieje podejrzenie zagrożenia dżumą, epidemiolodzy zalecają podjęcie środków minimalizujących ryzyko.

  Należy przede wszystkim redukować liczbę gryzoni w otoczeniu, używać środków przeciw pchłom przy pielęgnacji zwierząt domowych, zakładać rękawiczki, gdy ma się do czynienia z potencjalnie zakażonymi zwierzętami oraz nie pozwalać spać w swoim łóżku psom i kotom, które żyją poza domem.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Kolejna już tej wiosny wizyta zimna z północy zacznie się w świąteczny poniedzia...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...