Informacje
 • Niedźwiadek zjeżdżał po śniegu, obok była matka

  13-06-2018 13:43 Mały niedźwiedź na łonie natury
  Bliskie spotkanie z niedźwiedziem ["Fakty" TVN]  

  Słowackiemu fotografowi udało się nagrać bawiącego się w Tatrach niedźwiadka. Niedźwiedzica cały czas pilnowała misia, sprawdzając, czy nie grozi mu niebezpieczeństwo.

  - To dla mnie wielka przyjemność. Niedźwiedzie są zjawiskowymi i pięknymi zwierzętami, które wymagają szacunku. To piękne doświadczenie - opowiada Dusan Majernik, profesjonalny fotograf ze słowackiego Preszowa, któremu udało się zrobić zdjęcia bawiącym się na śniegu niedźwiedziom.

  Z górki, niczym na sankach

  Film i zdjęcia powstały w okolicach Janowa, niedaleko Preszowa w Zachodnich Tatrach. Miś bawił się, dokazywał, zjeżdżał z górki po śniegu. Jego mama cały czas przy nim była, bacznie obserwując, czy nie grozi mu niebezpieczeństwo.

  Majernik relacjonował, że niedźwiedzica go zauważyła, ale zapewnił, że stał w bezpiecznej odległości.

  - Jestem profesjonalnym fotografem, a te zdjęcia sprawiają, że czuję się zrelaksowany. Lubię przebywać na łonie natury - opisuje Majernik. Dodaje, że już jako dziecko często podglądał przyrodę.

  Jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia?

  Samica przebywa z młodymi nawet do trzech lat, a okres laktacji trwa 30 miesięcy. Niedźwiedzice są wtedy bardzo pobudzone, chronią swoje młode.

  - Jeżeli mamy szansę wycofać się z takiej sytuacji, czyli widzimy niedźwiedzia z odległości co najmniej kilkudziesięciu metrów, to wycofujemy się. Nie uciekamy. Ucieczka może spowodować odruch pogoni u niedźwiedzia - tłumaczy Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

  - Natomiast jeżeli to jest bardzo bliskie spotkanie, to nie walczmy z niedźwiedziem, bo nie zwyciężymy - przestrzega leśnik. Doradza, żeby w ostateczności, jeśli nie można uniknąć ataku niedźwiedzia, upaść na twarz i rękoma osłonić głowę. - Czyli zabezpieczyć najbardziej istotne dla naszego życia części ciała - dodaje Marszałek. Podkreśla, że często niedźwiedź "odchodzi, gdy widzi, że nie ma w człowieku przeciwnika".
 • Wszystko fajnie tylko Słowacy do nich strzelają!
  Wszystko fajnie tylko Słowacy do nich strzelają!
  ~ksmamona /2018-06-13 14:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...