Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 19°C 9°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Niedźwiadek zjeżdżał po śniegu, obok była matka

  13-06-2018 13:43 Mały niedźwiedź na łonie natury
  Bliskie spotkanie z niedźwiedziem ["Fakty" TVN]  

  Słowackiemu fotografowi udało się nagrać bawiącego się w Tatrach niedźwiadka. Niedźwiedzica cały czas pilnowała misia, sprawdzając, czy nie grozi mu niebezpieczeństwo.

  - To dla mnie wielka przyjemność. Niedźwiedzie są zjawiskowymi i pięknymi zwierzętami, które wymagają szacunku. To piękne doświadczenie - opowiada Dusan Majernik, profesjonalny fotograf ze słowackiego Preszowa, któremu udało się zrobić zdjęcia bawiącym się na śniegu niedźwiedziom.

  Z górki, niczym na sankach

  Film i zdjęcia powstały w okolicach Janowa, niedaleko Preszowa w Zachodnich Tatrach. Miś bawił się, dokazywał, zjeżdżał z górki po śniegu. Jego mama cały czas przy nim była, bacznie obserwując, czy nie grozi mu niebezpieczeństwo.

  Majernik relacjonował, że niedźwiedzica go zauważyła, ale zapewnił, że stał w bezpiecznej odległości.

  - Jestem profesjonalnym fotografem, a te zdjęcia sprawiają, że czuję się zrelaksowany. Lubię przebywać na łonie natury - opisuje Majernik. Dodaje, że już jako dziecko często podglądał przyrodę.

  Jak się zachować, gdy spotkamy niedźwiedzia?

  Samica przebywa z młodymi nawet do trzech lat, a okres laktacji trwa 30 miesięcy. Niedźwiedzice są wtedy bardzo pobudzone, chronią swoje młode.

  - Jeżeli mamy szansę wycofać się z takiej sytuacji, czyli widzimy niedźwiedzia z odległości co najmniej kilkudziesięciu metrów, to wycofujemy się. Nie uciekamy. Ucieczka może spowodować odruch pogoni u niedźwiedzia - tłumaczy Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

  - Natomiast jeżeli to jest bardzo bliskie spotkanie, to nie walczmy z niedźwiedziem, bo nie zwyciężymy - przestrzega leśnik. Doradza, żeby w ostateczności, jeśli nie można uniknąć ataku niedźwiedzia, upaść na twarz i rękoma osłonić głowę. - Czyli zabezpieczyć najbardziej istotne dla naszego życia części ciała - dodaje Marszałek. Podkreśla, że często niedźwiedź "odchodzi, gdy widzi, że nie ma w człowieku przeciwnika".
 • Wszystko fajnie tylko Słowacy do nich strzelają!
  Wszystko fajnie tylko Słowacy do nich strzelają!
  ~ksmamona /2018-06-13 14:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...