Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 8°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Grad jak tafla lodu, wykolejony pociąg, miesięczny opad w godzinę

  13-06-2018 20:16 Gwałtowna pogoda w Europie

  Gradobicia na Bałkanach i w północnych Włoszech, kule wielkości kurzych jaj. Zalane ulice we Francji, miesięczne opady w jedną godzinę w Luksemburgu. Pogoda pokazuje gwałtowne oblicze na zachodzie i południu Europy.

  W ostatnich dniach gwałtowna pogoda trzyma Europę w szachu. Intensywne opady deszczu i gwałtowne burze, także z gradem, nawiedziły kilka krajów Europy Zachodniej i Południowej. Według serwisu Severe Weather Europe, we wtorek, w ciągu 24 godzin, na terenie kontynentu zarejestrowano ponad 435 tysięcy wyładowań atmosferycznych, w tym także w Polsce.

  Wykolejony pociąg

  We wtorek rano intensywne opady deszczu wywołały obsunięcie nasypu kolejowego pod Paryżem. Wykoleiły się trzy wagony podmiejskiego pociągu RER. Siedem osób zostało lekko rannych - poinformowało francuskie ministerstwo transportu, na które powołuje się agencja informacyjna ENEX.

  Jeszcze w środę po południu pod pomarańczowym alertem przed powodziami pozostawało jedenaście francuskich departamentów w Pirenejach oraz na północnym zachodzie kraju.

  Powodzie wystąpiły w Luksemburgu, szczególnie na południu. Jak podaje ENEX, w poniedziałek w mieście Sanem w ciągu godziny spadło około 75 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Tyle deszczu spada tam zwykle w ciągu całego miesiąca. Strażacy interweniowali blisko tysiąc razy.

  Grad jak tafla lodu

  W środę burze z gradem i ulewy wystąpiły na Bałkanach. Po południu w serbskim mieście Uzice grad uformował powierzchnię przypominającą taflę lodu. Wiele budynków w kraju zostało podtopionych. Gradobicie przyniosło znaczne szkody dla rolnictwa oraz sadownictwa.

  Gwałtowne burze z gradem nie ominęły we wtorek północnych Włoch. W mediach społecznościowych opublikowano mnóstwo filmów i zdjęć. Na jednym widać kule gradu wielkości kurzego jajka w Belluno (Wenecja Euganejska). Podobnie jak w Serbii - w miejscowości Busca (Piemont) grad utworzył na ziemi warstwę grubości kilku centymetrów. Poważne podtopienia wystąpiły w Roście (Piemont).

  Gwałtowne zjawiska atmosferyczne wywołały podtopienia w Szwajcarii. W piątek na Słowenii spadł grad wielkości jabłek.


   


   

   
   
   
   

   

   
   
   
 • pikolo
  tak to jest jak się niszczy planetę w imię pieniędzy,a państwami rządzą skorumpowani ludzie co żyją jeszcze w czasach węgla kamiennego i ropy.....
  ~xxxxx /2018-06-14 04:44

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...