Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 5°C 1°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • Ostrzeżenia przed deszczem na południu. W kolejnych dniach burze

  11-06-2018 21:28 Sprawdź, gdzie obowiązują alerty

  Na południu mogą wystąpić intensywne opady deszczu

  flickc.com(CC BY 2.0)/ final gather

  Na południowym zachodzie kraju w nocy i we wtorek mogą wystąpić intensywne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W kolejnych dniach niebezpieczne mogą być burze, także z gradem.

  W nocy z poniedziałku na wtorek oraz we wtorek na południowym zachodzie kraju miejscami niebezpieczne mogą być intensywne opady deszczu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku powiatów województwa dolnośląskiego i opolskiego.

  We wtorek i w środę na południu Polski mogą powrócić burze.

  Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu

  IMGW wydał dla dwóch województw ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu. Synoptycy prognozują, że opady mogą okresami mieć umiarkowane i silne natężenie. Może spaść od 25 do 40 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni. Instytut nie wyklucza też burz.

  Alerty obowiązują  we wtorek od godziny 3 w nocy do południa.

  WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE

  Ostrzeżenia obowiązują w powiatach: wałbrzyskim, Wałbrzychu, kłodzkim, dzierżoniowskim i ząbkowickim.

  WOJEWÓDZTWO OPOLSKIE

  Alerty wydano dla powiatów: brzeskiego, opolskiego, Opola, strzeleckiego, krapkowickiego, nyskiego, prudnickiego, kędzierzyńsko-kozielskiego oraz głubczyckiego.


  Prognoza ostrzeżeń

  W kolejnych dniach niebezpieczne mogą być burze, także z gradem i intensywne opady deszczu. IMGW wydał prognozę ostrzeżeń meteorologicznych.

  Wtorek i noc z wtorku na środę

  W tym okresie IMGW może podtrzymać obowiązujące ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dla województwa dolnośląskiego i opolskiego.

  Dla Śląska, Małopolski i Podkarpacia IMGW przewiduje ogłoszenie alertów drugiego stopnia przed burzami z gradem. Na tym obszarze silnym burzom mogą towarzyszyć opady deszczu do 40 l/mkw. oraz porywisty wiatr o prędkości do 80 kilometrów na godzinę.

  Grzmieć może również w województwie lubelskim. Tam prognozuje się wydanie ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Spodziewana suma opadów wyniesie od 5 do 10, a lokalnie do 20 l/mkw., a prędkość porywów wiatru do 70 km/h.

  Środa i noc ze środy na czwartek

  W tym okresie IMGW może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wyładowaniom mogą towarzyszyć opady deszczu rzędu do 30 l/mkw. oraz porywy wiatru dochodzące do 70 km/h.

  Co oznacza ostrzeżenie?

  Ostrzeżenie to "specjalny rodzaj informacji o występowaniu wyjątkowo niebezpiecznego zjawiska pogodowego, zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzkiemu".

  Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Ostrzeżenie drugiego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych."

  Taka informacja sugeruje, że należy spodziewać się utrudnień w prowadzeniu działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność. Należy śledzić komunikaty i rozwój sytuacji pogodowej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...