Informacje
 • Huraganowy wiatr na Morzu Arabskim. Cyklon Mekunu zabija

  26-05-2018 10:39 Prędkość wiatru doszła do 200 km/h
  Trasa cyklonu Mekunu (ventusky.com) | wideo bez dźwięku Ventusky.com

  Cyklon Mekunu sieje spustoszenie na Półwyspie Arabskim. Nie żyje 12-letnia dziewczynka, a 40 osób uznaje się za zaginione. Z trzeciego co do wielkości miasta Omanu, Salala, ewakuowano 10 tysięcy osób.

  Co najmniej jedna osoba nie żyje, a 40 uznaje się za zaginione po tym, jak potężny cyklon Mekunu uderzył w wybrzeża Omanu i Jemenu - podała w sobotę agencja prasowa Associated Press. Wiatr w porywach osiągał prędkość do 200 kilometrów na godzinę, co stanowi odpowiednik huraganu trzeciego stopnia w skali Saffira-Simpsona. Siłę cyklonu tropikalnego Mekunu osiągnął już we wtorek.

  Nie żyje dziewczynka

  Ofiara to 12-letnia dziewczynka z Omanu, która zginęła, kiedy porwał ją wiatr i rzucił nią o mur. Na należącej do Jemenu wyspie Sokotra do soboty rano czasu polskiego za zaginione uznawano 40 osób. Są wśród nich obywatele m. in. Jemenu, Indii i Sudanu.

  Duże straty odnotowano w Salali, trzecim co do wielkości mieście Omanu. Ewakuowano około 10 tysięcy osób. Zamknięto zarówno międzynarodowe lotnisko, jak i port w mieście. Żywioł doprowadził tez do przerw w dostawie energii. Omańska policja przestrzega obywateli przed zbliżaniem się do wybrzeża Morza Arabskiego.

  Meteorolodzy przewidują, że Mekunu od sobotniego wieczora będzie słabnąć, jednak w najbliższych godzinach wystąpią jeszcze ulewne deszcze, o dwukrotnie większej sumie niż normalnie o tej porze roku.

  Ewakuacje na Sokotrze

  W czwartek rano Mekunu, przechodząc przez północną Sokotrę, sprowadził ulewy i niszczycielskie porywy wiatru. Ogłoszono stan wyjątkowy po tym, jak woda zalała wiele miejscowości. Rzecznik rządu poinformował, że wywróciło się siedem łodzi, a trzy samochody zabrała powódź. Lokalne władze ewakuowały z Sokotry ponad 200 rodzin.

  Gubernator pobliskiej prowincji Hadhramaut poinformował w czwartek, że większość regionów Sokotry straciła łączność.

  Służba meteorologiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich prognozuje, że wysokie opady i wiatr dotrą w kolejnych dniach również do południowych terenów ich kraju.

   

  Możliwe jest, że wraz ze zbliżaniem się do wybrzeża, zmniejszy się siła cyklonu. Wciąż będzie to jednak burza o bardzo dużej sile. Mieszkańcy obszarów znajdujących się w pobliżu miejsca, w którym cyklon wkroczy na ląd, staną w obliczu niszczących wiatrów i intensywnych opadów deszczu, powodujących gwałtowne powodzie i lawiny błotne.

  Ten sam system burzowy, który w środę uderzył w Półwysep Somalijski, spowodował śmierć 50 osób.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...