Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 10°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Sagar nadchodzi. Możliwe powodzie i lawiny błotne, są już ofiary śmiertelne

  20-05-2018 09:16 Somalia w stanie gotowości

  Rzadkie zjawisko atmosferyczne w rejonie Zatoki Adeńskiej - cyklon Sagar - może w niedzielę wyrządzić wiele szkód w rejonie Somalii oraz Dżibuti. Żywioł już zebrał śmiertelne żniwo. Mieszkańcy zagrożonych rejonów muszą spodziewać się wielu utrudnień.

  Głównymi zagrożeniami, jakie może przynieść Sagar, są powodzie w północno-zachodniej Somalii, a także na sąsiadujących wyspach Dżibuti. Jak mówi meteorolog portalu AccuWeather.com, takie zjawiska nad Zatoką Adeńską nie zdarzają się zbyt często. Ostatni raz wystąpiły w listopadzie 2015 roku. Niektóre źródła podają, że tak silne zjawisko ostatni raz nawiedziło ten region w 1885 roku.

  Bilans ofiar

  Są już ofiary śmiertelne. Według doniesień lokalnych mediów, w piątek dwie osoby zginęły, a jedna uznawana jest za zaginioną w rejonie somalijskiego miasta Garowe po przejściu ulewnych deszczy. Inne media informują natomiast o czterech ofiarach.

  Powodzie i lawiny błotne

  Sagar może powodować przerwy w dostawie prądu oraz zniszczenia. Największym zagrożeniem dla ludzi mogą być ulewne deszcze z uwagi na powodzie błyskawiczne oraz lawiny błotne. Może spaść od 75 do 150 litrów na metr kwadratowy deszczu, co odpowiada rocznej sumie opadów w tym regionie.


  Wiele regionów jest zagrożonych

  Mieszkańcy powinni mieć się na baczności i spodziewać się ewakuacji, zamkniętych dróg oraz uszkodzonych mostów. Sagar będzie też sprawiał wiele utrudnień dla ruchu powietrznego.

  Szczególnie zagrożone mogą być takie rejony Somalii jak Saylac, Asha Addo i Lughya. Ulewnych opadów deszczu powodujących powodzie mogą obawiać się mieszkańcy południowego Dżibuti oraz zachodniego wybrzeża Jemenu.

  Pogoda nie odpuści

  Pod koniec weekendu Sagar przemieści się ku regionom Afryki Wschodniej. Niewykluczone jest jednak, że na początku przyszłego tygodnia w środkowej Etiopii wystąpią lokalne powodzie. Pojawiają się też obawy przed nowym zagrożeniem - cyklonem, który wtedy może uformować się nad Morzem Arabskim.

 • Powodzie
  Szok na naszych oczach
  ~Adrian /2018-05-20 18:06
 • Powodzie w Izraelu.
  To bardzo straszne......................................Przykro mi
  ~Adrian /2018-05-20 18:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....