Informacje
 • Zalążek trąby powietrznej nad Lesznowolą

  17-05-2018 20:11 Wspaniałe zjawisko nad Mazowszem

  Trąba nad Lesznowolą

  Sebastian/Kontakt24

  Tak zwaną tubę, czyli zalążek trąby powietrznej, uwiecznił Reporter 24 Sebastian. Pojawiła się ona po godzinie 18 nad mazowiecką Lesznowolą.

  - Nad Lesznowolą, podobnie jak w innych miejscach Polski środkowej, zachodniej i południowej, w chłodnej masie powietrza polarnego rozwijały się chmury burzowe. Silne prądy wznoszące w chłodnym powietrzu napływającym nad ciepły grunt, czyli silna konwekcja (rozbudowywanie się chmur w pionie - przyp. red.), a także uskoki wiatru w atmosferze sprzyjają powstawaniu tak zwanych lejów kondensacyjnych, inaczej określanych tubami - opowiada synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  Jak zaznacza synoptyk, lej kondensacyjny w Lesznowoli był malowniczy i zupełnie niegroźny. Wiatr w takim leju nie osiąga dużych prędkości, nie przekracza 70 kilometrów na godzinę.

  Dlaczego nie powstała trąba powietrzna

  W Polsce w czwartek nie doszło do uformowania się trąby powietrznej, za to w środę w Niemczech - tak. Dlaczego powstała u naszych zachodnich sąsiadów, a u nas nie? Powietrze polarne, które dotarło nad granicę holendersko-niemiecką w środę, było bardzo świeże, ponieważ pochodziło wprost znad Morza Północnego. Kiedy trafiło nad nagrzany grunt, konwekcja była tak silna, że poskutkowała rozszalałym żywiołem.

  - Nad Polską, mówiąc kolokwialnie, to powietrze polarne straciło świeżość - mówi Unton-Pyziołek, zaznaczając, że właśnie zainaugurowaliśmy sezon na trąby powietrzne w Polsce.

  SPRAWDŹ PROGNOZĘ POGODY NA PIĄTEK:

 • trabka
  To żaden zalążek trąby powietrznej, chmury przybierają różne dziwne kształty a ludzie widza w nich to co chcą zobaczyć
  ~gfg /2018-05-17 21:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...