Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 6°C 2°C Przelotne opady śniegu
zwiń
Informacje
 • "Uciekliśmy do domu. To było jak w filmie". Trzy wiry nad Mierzęcicami

  03-05-2018 19:13 Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Piorunująca noc w Nowym Dworze Mazowieckim Michał/Kontakt 24

  Zauważyliśmy, że ciemniejsze chmury zbliżały się nad dom. Nagle usłyszałem bardzo silny wiatr - relacjonował Dawid, któremu udało się nagrać wiry powietrzne nad Mierzęcicami w województwie śląskim.

  Nagrania powstały około godziny 17.15 w Mierzęcicach. Autor wysłał je na Kontakt 24.

  - Wypoczywaliśmy na podwórku. Zauważyliśmy, że niebo robi się coraz brzydsze, ciemniejsze chmury zbliżały się nad dom. Nagle usłyszałem bardzo silny wiatr i padający od strony lasu deszcz - relacjonował w rozmowie z TVN Meteo pan Dawid, autor nagrań.

  Wytłumaczył, że za budynkiem widocznym na filmie jest pusta przestrzeń. - Właśnie tam zaczęło mocniej wiać. Uciekliśmy do domu, nie wierzyłem, że coś takiego się dzieje. To było jak w filmie - mówił.

  Nawet trzy leje

  Pan Dawid dodał, że łącznie w okolicy pojawiły się trzy leje. Pierwszego nagrać się nie udało. Dopiero dwa kolejne uwiecznił na filmach. - Coś niewiarygodnego - opowiadał. Podejrzewał, że wir rozbił się właśnie o budynek gospodarczy.

  Nagrania obejrzał synoptyk TVN Meteo, Wojciech Raczyński. Poinformował, że lej wygląda na wir powietrzny pod chmurą Cumulonimbus, który nie jest jeszcze trąbą powietrzną. Synoptyk dodał jednak, że taki lej może się przerodzić w trąbę.

  Tego typy wiry powstają znienacka także przy bezchmurnym niebie, co dodatkowo potęguje zaskoczenie obserwatorów. Co prawda wir pyłowy może powstać nawet w centrum miasta, jednak, w przeciwieństwie do dużo większych trąb powietrznych, nie stanowi większego zagrożenia. Zdarzają się incydenty z przewróconymi samochodami lub zniszczoną roślinnością, lecz należą one do rzadkości.

  Zobacz nagrania:

  Trąby są możliwe

  - Przy takiej sytuacji, kiedy spotyka się powietrze zwrotnikowe z powietrzem polarnym morskim, gdzie jest taki duży kontrast termiczny, mogą być trąby powietrzne - tłumaczył synoptyk. Dodał też, że trąby powietrzne mogą powodować duże szkody w drzewostanie, uszkodzenia budynków i linii energetycznych.

  Chmury, które mogą zapowiadać tego typu zjawiska, nazywane są Cumulonimbus capillatus. Określenie dokładnego miejsca powstania trąby powietrznej jest jednak trudne.

  - Pod silnie wypiętrzoną chmurą burzową jest zasysane powietrza. Tworzy się wir, którego prędkość na obrzeżach może wynosić powyżej 100, 120, 130, a nawet 150 kilometrów na godzinę - wyjaśnił.

  Zobacz prognozę pogody na noc:

 • Biedny pies
  Zdenerwowanym psem nikt się nie przejął. Biedny.
  ~monika /2018-05-03 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...