Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 16°C 11°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Września muzyczną stolicą Polski. "Mamy nadzieję, że ten rynek pęknie w szwach"

  02-05-2018 16:15 Musicie tu być
  Rozmowa z Jackiem Rybczyńskim, dyrygentem Wrzesińskiej Orkiestry Dętej TVN Meteo

  Położona w centrum Wielkopolski Września to prężnie rozwijające się miasto. Dzięki środkom z Unii Europejskiej rozwinięto infrastrukturę. Odbywa się tutaj znany festiwal - Wrzesiński Weekend Muzyczny, w którym uczestniczą tysiące ludzi.

  Września to piękne miasto położone w województwie wielkopolskim, zamieszkałe przez blisko 30 tysięcy osób. Od 1 do 3 maja odbywa się tam Wrzesiński Weekend Muzyczny. To już dziesiąta edycja imprezy. W tym czasie na scenie wystąpiło prawie 50 wykonawców, w tym najbardziej znane polskie gwiazdy oraz zespoły zagraniczne - na przykład Modern Talking.

  - Jak się zakończą ostatnie dźwięki na tej scenie, to wtedy przechodzimy do planowania kolejnego występu - mówił Szymon Krajniak z Urzędu Miasta i Gminy we Wrześni, główny organizator Weekendu. Oszacował, że w tym roku na wrzesińskim rynku może pojawić się około 25 osób. Na tę okazję przestrzeń przeznaczoną pod wydarzenie poszerzono nawet na odchodzące od rynku uliczki. - Mamy nadzieję, że ten rynek pęknie w szwach - przyznał Krajniak.

  Sukcesy orkiestry dętej

  Września to nie tylko współczesna popularna muzyka. W mieście działa również orkiestra dęta. Gra już od 22 lat i obecnie liczy sobie prawie 60 osób. Jacek Rybczyński - dyrygent Wrzesińskiej Orkiestry Dętej przyznał jednak, że trudno obecnie zainteresować młodych ludzi taką muzyką.

  Orkiestra w swoim repertuarze ma kilkaset utworów. Jest zapraszana na wiele imprez, również za granicę. Otrzymuje silne wsparcie od władz miasta.

  - Myślę, że udało się stworzyć bardzo zadowalający poziom gry, w związku z tym udaje się nam jeździć w różne miejsca na świecie. Byliśmy dwa razy w Azji, w Grecji, we Włoszech, Francji - powiedział Rybczyński.

  Nowe ścieżki rowerowe i parkingi

  Września jest bardzo prężnie rozwijającym się miastem. W rozbudowie infrastruktury pomogły między innymi środki otrzymane od Unii Europejskiej.

  - Skorzystaliśmy z dofinansowania, którego udzieliła nam Unia Europejska i wybudowaliśmy drogi, ścieżki rowerowe i chodniki, które będą służyć dojazdowi do centrów przesiadkowych, które zrealizowaliśmy - opowiadał Jan Krotoszyński, naczelnik wydziału inwestycji we Wrześni.

  Drogami połączono dworzec kolejowy z autobusowym. Zakupiono również elektryczny, bezemisyjny autobus, z którego bezpłatnie mogą korzystać uczniowie oraz osoby dojeżdżające do Wrześni do pracy.

  Na przyszły rok planowana jest budowa obwodnicy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....