Informacje
 • Mają większe śledziony, dzięki czemu potrafią wstrzymać oddech na 13 minut

  22-04-2018 10:20 Badżawowie - znakomici nurkowie

  Badżawowie nazywani są "morskimi nomadami"

  johnjodeery/Flickr (CC BY 2.0)

  Naukowcy znaleźli pierwszy dowód na genetyczną adaptację ludzi do nurkowania. Jest to powiększona śledziona u koczowniczego ludu żyjącego u wybrzeży Indonezji, Malezji i Filipin.

  Badżawowie (Bajau) zwani "morskimi nomadami" żyją na łodziach i tratwach. Ich głównym zajęciem jest nurkowanie w poszukiwaniu ryb i ośmiornic.

  Potrafią spędzić pod wodą nawet 13 minut bez oddychania i zanurkować do głębokości 70 metrów.

  Zaintrygowana niezwykłymi umiejętnościami Badżawów doktor Melissa Ilardo z Danii próbowała sprawdzić, czy nie przeszli genetycznej modyfikacji, pozwalającej im przebywać pod wodą znacznie dłużej niż inni ludzie. Spędziła kilka miesięcy w Indonezji razem z Badżawami i z ludem Saluan, który nie nurkuje.

  Powiększona śledziona

  Doktor Ilardo, przy użyciu przenośnego ultrasonografu, zmierzyła wielkość śledziony 59 Badżawów. Dla porównania zbadała również ten sam narząd u 34 osób z ludu Saluan.

  Zebrany materiał wykazał, że śledziona Bajau była o około 50 procent większa niż wśród Saluan. Także u tych Badżawów, którzy nie zajmowali się nurkowaniem zawodowo. Podczas zanurzania śledziona często obkurcza się i wyciska znaczną pulę krwinek czerwonych do krwiobiegu, zwiększając tym samym dostępną rezerwę tlenową.

  Badania genetyczne

  Analiza DNA wykazała przyczynę: porównując genom Bajau oraz Saluan i chińskiego ludu Han naukowcy znaleźli 25 istotnych różnic, a jedną z nich w genie PDE10A, uważanym za determinujący wielkość śledziony Badżawów.

  U myszy wspomniany gen odpowiedzialny jest za regulacje hormonu tarczycy, która wpływa na wielkość śledzony. Ludzie Bajau mogli więc przejść ewolucję, której skutkiem było powiększenie śledziony umożliwiającej długie i częste nurkowanie. Jednak aby określić w jaki sposób hormon tarczycy wpływa na wielkość śledziony u ludzi, potrzebne są dodatkowe badania.
 • Borneo, cudowne miejsce na wakacje i nuranie
  Polecam wszystkim, nomadzi bardzo przyjazni i chetnie pozuja do zdjec. Kraj Muzulmanski wiec nie ma problemu z kradziezami i bardzo bezpiecznie, wspaniale miejscowki na nuranie.
  ~podroznik /2018-04-22 20:40
 • pan
  A czy zbadano jak długo żyją?
  ~sas /2018-04-22 19:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...