Obudził się po 250 latach. Wulkan wyrzucił słupy popiołu - 20-04-2018
Japońska Agencja Meteorologiczna ostrzega przed zbliżaniem się do wulkanu Mount Io. Obudził się on po 250 latach i grozi kolejnym wybuchem. czytaj dalej
Badżawowie nazywani są "morskimi nomadami"
johnjodeery/Flickr (CC BY 2.0)
Potrafią spędzić pod wodą nawet 13 minut bez oddychania i zanurkować do głębokości 70 metrów.
Zaintrygowana niezwykłymi umiejętnościami Badżawów doktor Melissa Ilardo z Danii próbowała sprawdzić, czy nie przeszli genetycznej modyfikacji, pozwalającej im przebywać pod wodą znacznie dłużej niż inni ludzie. Spędziła kilka miesięcy w Indonezji razem z Badżawami i z ludem Saluan, który nie nurkuje.
Zebrany materiał wykazał, że śledziona Bajau była o około 50 procent większa niż wśród Saluan. Także u tych Badżawów, którzy nie zajmowali się nurkowaniem zawodowo. Podczas zanurzania śledziona często obkurcza się i wyciska znaczną pulę krwinek czerwonych do krwiobiegu, zwiększając tym samym dostępną rezerwę tlenową.
Analiza DNA wykazała przyczynę: porównując genom Bajau oraz Saluan i chińskiego ludu Han naukowcy znaleźli 25 istotnych różnic, a jedną z nich w genie PDE10A, uważanym za determinujący wielkość śledziony Badżawów.
U myszy wspomniany gen odpowiedzialny jest za regulacje hormonu tarczycy, która wpływa na wielkość śledzony. Ludzie Bajau mogli więc przejść ewolucję, której skutkiem było powiększenie śledziony umożliwiającej długie i częste nurkowanie. Jednak aby określić w jaki sposób hormon tarczycy wpływa na wielkość śledziony u ludzi, potrzebne są dodatkowe badania.
Źródło: PAP, BBC
Autor: anw/map
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...
Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...
Komentarzy 2