Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 3°C -3°C Zachmurzenie duże z przelotnymi opadami śniegu
zwiń
Informacje
 • "Popiół przesłonił niebo i zapadła ciemność". Wszyscy mają opuścić wyspę

  19-04-2018 20:30 Wulkan Manaro znów daje o sobie znać
  Kolejna erupcja Etny Reuters

  Wulkan Manaro zagraża wyspie Ambae, wchodzącej w skład Republiki Vanuatu. Pył wydobywający się z krateru zniszczył zapasy żywności i zanieczyścił wodę. Mieszkańcy są przygotowani do ewakuacji. Wszyscy mają opuścić wyspę do końca maja.

  Manaro - wulkan na wyspie Ambae (inna nazwa Aoba) – ponownie dał o sobie znać. Jego aktywność zmusiła rząd Vanuatu do ogłoszenia we wtorek stanu alarmowego. W czwartek rozpoczęto ewakuację wyspy, zamieszkanej przez prawie 11 tysięcy osób. Wszyscy mają wyjechać do końca maja, prawdopodobnie na stałe - podał rząd.

  Trwają negocjacje między władzami kraju a właścicielami ziemi na wyspach Maewo i Pentecost, położonych w bezpiecznej odległości od wulkanu. Tam mają trafić wysiedleni z Ambae.

  Przerażeni mieszkańcy

  Wyrzucany z krateru popiół pokrył już przeważającą część wyspy.  Miejscami warstwa pyłu sięga 30 centymetrów. Ludzie odczuwają trudności z oddychaniem i podrażnienia skóry. Opadający popiół zniszczył także zapasy żywności i zanieczyścił źródła wody.

  Mieszkańcy są przerażeni i niecierpliwie czekają na możliwość wyjazdu - opowiadała jedna z nich, Nadia Kanegai, w rozmowie z nowozelandzkim portalem RNZ Pacific.

  - Popiół przesłonił niebo i zapadła ciemność. Ludzie musieli pozostać w domach, nie mogli wyjść na zewnątrz – relacjonowała kobieta. - Wulkan uwolnił też gazy. Ludzie się boją – dodała.

  Na wyspie działają przedstawiciele organizacji humanitarnych. Jeszcze w tym tygodniu mają przybyć oddziały wojska, aby pomóc w przeprowadzeniu masowej ewakuacji.

  Ofiary

  Lindsay Ford, prezes organizacji humanitarnej Rotary International z wyspy Norfolk, poinformował o przynajmniej czterech zgonach związanych z aktywnością wulkanu w ciągu ostatnich dni.

  Utrzymywany jest trzeci w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia. Oznacza to, że w każdej chwili może dojść do poważnej erupcji.

  Obszar jest bardzo aktywny

  Wulkan Manaro często daje o sobie znać, uchodzi za jeden z najaktywniejszych na świecie. W ciągu ostatniego półtora wieku do erupcji dochodziło co 10-50 lat.

  83 wyspy, które wchodzą w skład Republiki Vanuatu, znajdują się na obszarze regularnie nawiedzanym przez huragany. Ponadto usytuowane są na granicy pacyficznego pierścienia ognia, czyli bardzo aktywnego sejsmicznie regionu, który otacza Ocean Spokojny. W regionie tym znajdują się 452 wulkany i występuje ok. 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi na świecie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...