Informacje
 • "Gigantyczny wyż, który jak klosz pilnuje dobrej pogody". Tomasz Wasilewski o wiosennej aurze

  19-04-2018 09:40 Pogodna aura w całej Europie
  Ciepło i słonecznie do końca tygodnia TVN24

  Od kilku dni w Polsce, a także w środkowej i zachodniej Europie jest piękna i wiosenna aura. We "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski tłumaczył, czemu ją zawdzięczamy.

  - Gdybyśmy wybrali się teraz z Lizbony i pokonali prawie całą Europę i znaleźlibyśmy się na Białorusi, to przez te prawie cztery tysiące kilometrów prawdopodobnie nie spotkalibyśmy żadnej chmury - mówił prezenter pogody Tomasz Wasilewski.

  Źródło pogodnej aury

  W Europie rozbudował się ogromny wyż, który zapewnia pogodne i bezchmurne niebo.

  - Krajów, w których nie ma chmur, jest bardzo dużo. Ten wielki, gigantyczny wyż sprawił, że nad Europą Środkową i nie tylko jest bardzo pogodnie i coraz cieplej - objaśniał Wasilewski.

  Piękną pogodę rozbudowany wyż zapewnia na przeważającym obszarze kontynentu europejskiego. Cieszą się nią mieszkańcy Francji i Niemiec. Tam na termometrach wartość temperatury w ostatnich dniach często przekraczała 25 stopni Celsjusza.

  - To samo dotyczy południowej części Wysp Brytyjskich, na Bałkanach jest mało chmur. Mamy gigantyczny wyż, który jak gigantyczny klosz pilnuje dobrej pogody i tutaj nigdzie nie ma chmur - opisywał Tomasz Wasilewski.

  Zwrotnikowe powietrze znad Afryki

  Zgodnie z informacjami meteorologa TVN Meteo Wojciecha Raczyńskiego, centrum wyżu obecnie znajduje się w zachodniej Polsce, nad Świeckiem. - Wyż rządzi pogodą europejską z granicy polsko-niemieckiej - dodał Wasilewski.

  - Ten wyż, po swojej zachodniej stronie, sprowadza bardzo ciepłe powietrze z Afryki. To powietrze jest na tyle ciepłe, że wczoraj w południowej Francji po raz pierwszy odnotowano 30 stopni Celsjusza - opisywał prezenter.

  Za wyżem napłyną do nas ciepłe masy powietrza. Jednocześnie znad Rosji spływało do nas chłodniejsze powietrze. Za jego sprawą jeszcze wczoraj wieczorem i dzisiaj nad ranem na wschodzie Polski termometry wskazały niższe temperatury.

  Pogodna aura do końca tygodnia

  Jutro czeka nas ciepły dzień, na zachodzie temperatura może wynieść nawet 26 i 27 st. C. - Ciepłe powietrze zostanie pchnięte przez wyż do nas i dotrze do zachodniej Polski. Z tego wynika, że jutro po południu pojawi się ciepłe, zwrotnikowe powietrze - zapowiadał prezenter.

  Jak przekazał Wasilewski, synoptycy prognozują, że ciepła i bezdeszczowa aura pozostanie z nami do końca tego tygodnia. - Z czystym i prawie czystym niebem i temperaturą, która przekroczy 25 st. C. - dodał.

  W poniedziałek pogorszenie pogody

  Dopiero w poniedziałek czeka nas pogorszenie pogody. Tego dnia na zachodzie możliwy jest wzrost zachmurzenia. Synoptycy prognozują też niewielkie opady deszczu, a także nie wykluczają wystąpienia burz. Najniższą temperaturę, 15 st. C., wskażą termometry na Suwalszczyźnie. Najcieplej będzie na Śląsku, tam słupki rtęci mogą pokazać 23 st. C.

 • Kwiecień 2017
  Dla przypomnienia: 19 kwietnia 2017 nikt nie myślał o wiośnie.Według pomiarów IMGW,w Częstochowie leżały 34 cm śniegu,a w Droniowicach,położonych między Częstochową a Lublińcem na terenie Parku krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą,nawet 43 cm.Opady śniegu wystąpiły już 16 kwietnia przy temp.lekko powyżej zera,a nocą na minusie.Jak spojrzymy na tegoroczny kwiecień,to trudno w to wszystko uwierzyć.
  ~Lech /2018-04-19 16:20

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....