Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 20°C 10°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Harvey, Irma, Maria, Nate - te huragany już nam nie zagrożą

  18-04-2018 08:45 Ich imiona zastąpiono innymi
  Trasa huraganu Harvey NASA Goddard Space Flight Center

  Światowa Organizacja Meteorologiczna wysłała cztery imiona huraganów na emeryturę. Te noszone przez najbardziej niszczycielskie żywioły zeszłorocznego sezonu zostały usunięte z list, według których nazywa się najsilniejsze cyklony tropikalne.

  Harvey, Irma, Maria i Nate - huragany o takich imionach już nigdy nie będą siały spustoszenia.

  W czwartek Światowa Organizacja Meteorologiczna skreśliła z listy imiona nadane czterem najbardziej niszczycielskim żywiołom szalejącym na Atlantyku w ubiegłym sezonie. Zamieniono je na Harolda, Idalię, Margot oraz Nigela. Zadebiutować będą mogły najwcześniej w roku 2023.

  - Ekstremalnie aktywny sezon huraganów na Atlantyku w roku 2017 był jednym z najbardziej katastrofalnych w historii - zaznaczyła WMO. - Kiedy huragan jest szczególnie śmiercionośny lub tragiczny w skutkach, jego imię zostaje zastąpione innym - dodano.

  Więcej o systemie nadawania cyklonom imion przeczytasz tutaj.

  Najbardziej aktywny sezon w historii

  Jak podała WMO, w ubiegłym sezonie spośród 17 cyklonów tropikalnych uformowało się 10 huraganów. Sześć z nich zaklasyfikowano jako "poważne" (czyli o kategorii trzeciej lub wyższej w skali Saffira-Simpsona) - uderzyły z tak wielką siłą, że w samych Stanach Zjednoczonych każdy jeden przyniósł szkody szacowane na co najmniej 20 miliardów dolarów. Zabiły setki ludzi i dosłownie zniszczyły niektóre z Wysp Karaibskich. Dla porównania - między rokiem 1981 a 2010 występowało średnio 12 cyklonów tropikalnych, sześć huraganów oraz trzy huragany "poważne".

  Ubiegłoroczny wrzesień był miesiącem, podczas którego odnotowano najwięcej cyklonów od początku prowadzenia pomiarów w 1970 roku - poinformowała WMO. Wliczono tutaj żywioły występujące na wszystkich akwenach.

  Wrzesień z Irmą i Marią

  W sierpniu w Stanach Zjednoczonych szalał Harvey. W samym Teksasie pozbawił życia 68 osób. Powstałe przez niego szkody oszacowano na 125 miliardów dolarów, co uczyniło go drugim w historii (po Katrinie z 2005 roku) najbardziej kosztownym huraganem.

  We wrześniu największe spustoszenie spowodowała Irma - huragan piątej kategorii. Siała zniszczenie na Wyspach Karaibskich i Florydzie. Niedługo później pojawiła się kolejna "piątka" - Maria. W jej wyniku na całym terytorium wysp Dominika i Portoryko nie było prądu. Awarie usuwano przez kilka miesięcy.

  Nate zabijał w październiku w Ameryce Centralnej. Zginęło 45 osób, a dziewięć uznano za zaginione.

  Zobacz wizualizację NASA, która obrazuje zeszłoroczny sezon huraganów:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....