Informacje
 • Uniejów: niesamowite smaki i wszechstronność wody geotermalnej

  15-04-2018 17:30 V UNIEJOWSKI FESTIWAL SMAKÓW

  W Uniejowie o deserach i ogórku termalnym

  TVN Meteo

  To w Uniejowie był weekend pełen smaków. Podczas V Uniejowskiego Festiwalu Smaków kilkanaście restauracji otworzyło się na turystów, zapraszając ich na dania przygotowane z regionalnych produktów.

  Podczas V Uniejowskiego Festiwalu Smaków organizowana była akcja degustacyjna "Smakowite spacery po Uniejowie". W kilkunastu restauracjach można było spróbować potraw festiwalowych. W niedzielę głównym bohaterem dań był ogórek kiszony produkowany z wody termalnej.

  - Próbowaliśmy kilku rzeczy i bardzo dobrze oceniamy desery oraz dania główne. Wykorzystanie ogórka było dość ciekawe, zarówno w pastach, jak i sosach - mówią Kinga i Tomek, uczestnicy festiwalu.

  Zalety wody termalnej

  Podczas festiwalu można też było dowiedzieć się o korzystnych zastosowaniach wody termalnej, z której słynie Uniejów.

  - Woda termalna w Uniejowie jest wyjątkowa, ponieważ ma tylko osiem gramów związków na litr. Nie jest ani słodka, ani mocno słona. Nadaje się bezpośrednio do zabiegów zdrowotnych, rehabilitacyjnych, jak i rekreacyjnych - mówi Jacek Kurpik, prezes uniejowskiej Geotermii.

  Uniejów czerpie też inne korzyści ze złóż wody geotermalnej. Dzięki niej może ogrzewać mieszkania i domy. Jak podkreślił prezes Kurpik, korzystają z niej także budynki użyteczności publicznej. Przyczynia się to również do poprawy jakości środowiska naturalnego, w tym czystości powietrza.

  - Zlikwidowaliśmy smog na terenie Uniejowa. To, że jesteśmy uzdrowiskiem, zobligowało nas do zachowania czystego powietrza i dzięki wodzie termalnej się to udaje - dodaje. Woda stosowana jest też w przemyśle kosmetycznym. Ostatnio też używana jest do produkcji ogórków kiszonych.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....