Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 6°C 2°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Grypa: prawie cztery i pół miliona zachorowań

  11-04-2018 08:46 Powikłania mogą zagrażać życiu
  Rekord zachorowań na grypę ("Polska i Świat", materiał archiwalny) Polska i Świat TVN24

  Padł kolejny rekord w zachorowaniach na grypę w Polsce. W ostatnim sezonie u prawie 4,4 miliona osób albo stwierdzono, albo pojawiły się podejrzenia wystąpienia objawów grypy.

  Szczyt zachorowań na grypę przypada w Polsce zwykle na luty i marzec. Zastępca dyrektora do spraw naukowych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie, profesor Joanna Chorostowska-Wynimko powiedziała, że w tym roku choroba ta pojawiła się z opóźnieniem.

  Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września ubiegłego roku do końca marca 2018 odnotowano około 4,4 miliona zachorowań na grypę i podejrzeń wystąpienia tej choroby. To prawie o 15 procent więcej niż poprzednim sezonie, wtedy liczba wynosiła około 3,8 miliona.

  Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślili, że liczba zakażeń z roku na rok wzrasta.

  Niebezpieczne powikłania

  Zwiększyła się liczba hospitalizacji i zgonów spowodowanych przez tę chorobą zakaźną. Od początku września 2017 roku do końca marca 2018 z powodu grypy trafiło do szpitala ponad 15 tysięcy osób. To aż o 12 procent więcej niż w sezonie grypowym 2016/2017. W tym samym okresie odnotowano również 37 zgonów z powodu powikłań pogrypowych. Grypa może także negatywnie wpłynąć na układ sercowo-naczyniowy oraz układ oddechowy.

  - Z tego powodu w 2018 roku przeprowadzona zostanie kampania edukacyjna, która ma zwrócić uwagę na to, że zakażenie grypą zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu - powiedział Przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak. Tego rodzaju powikłania, nawet śmiertelne - podkreślili eksperci - zdarzają się nie tylko u ludzi starszych, ale również u osób w średnim wieku i dzieci, u których nie było obciążeń poważnymi chorobami.

  W poprzednim sezonie grypowym dominowały zakażenia wywołane przez wirusy grypy typu B. - W naszym kraju przypadało na ten typ wirusa 71,1 procent infekcji grypowych - powiedziała prof. Chorostowska-Wynimko.

   

  Najważniejsze to się zaszczepić

  Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zwrócili uwagę, że niemal wszystkie państwa w Europie oferują bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla osób starszych, kobiet w ciąży, a także cierpiących na choroby przewlekłe. To właśnie te grupy ludzi są najbardziej narażone na ryzyko wystąpienia powikłań.

  Wiceminister zdrowia Marcin Czech powiedział, że od nowego sezonu grypowego 2018/2019 ministerstwo rozważa wprowadzenie na listę refundacyjną szczepionek przeciwko grypie z 50 proc. odpłatnością. Resort chce również wprowadzić szczepionki przeciwko grypie na listę leków 75 plus.

  W zdecydowanej większości krajów europejskich odsetek zaszczepień osób powyżej 65. roku życia nie przekroczył 50 proc. Największy jest on w Wielkiej Brytanii, gdzie szczepi się przeciwko grypie 71 proc. seniorów. Najniższa liczba osób szczepiących się przeciwko tej chorobie utrzymuje się w Estonii, na Łotwie i w Rumunii (zaledwie 10 proc. zaszczepionych seniorów). W Polsce jest tylko nieznacznie lepiej, ponieważ u nas przeciwko grypie szczepi się 12 proc. osób powyżej 65. roku życia.

 • medialna epidemia
  Sami się szczepcie....
  ~donek /2018-04-12 15:46
 • I znów anomalia pogodowo - zdrowotne...
  Oto pokłosie zafajdanych ciepełek w kwietniu...
  ~MiKi /2018-04-11 11:26

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...