Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 20°C 20°C 9°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • W marcu grypa zabiła 27 osób. Chorowało ponad 900 tysięcy

  03-04-2018 19:28 W marcu wystawiono ponad cztery tysiąca skierowań do szpitala
  Rekord zachorowań na grypę ("Polska i Świat", materiał archiwalny) Polska i Świat TVN24

  W marcu odnotowano w Polsce ponad 910 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, 27 osób zmarło - wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny.

  GRYPA W POLSCE - NAJNOWSZE INFORMACJE NARODOWEGO INSTYTUTU ZDROWIA PUBLICZNEGO (23-31.03.18)

  W pierwszym tygodniu marca odnotowano ok. 255 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w drugim były to 264 tys., w trzecim - 206 tys., a w czwartym - 187 tys.

  Z powodu grypy lub jej podejrzenia w marcu wystawiono ponad 4,3 tys. skierowań do szpitala.

  W lutym zmarło 10 osób

  W styczniu zarejestrowano blisko 700 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń grypy, ale zgonów nie odnotowano. W lutym było ponad milion zachorowań i podejrzeń. 10 osób zmarło.

  Szczepienia i higiena

  Specjaliści przekonują, że dobrym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne, jak podkreślają eksperci, jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie rąk oraz kichanie i kasłanie w zgięcie łokciowe. Dzięki temu dłonie nie zostaną skażone wirusem i chory nie przeniesie go na inne osoby. W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia.

  Kiedy iść do lekarza

  Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. To zmniejsza ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

  Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów oraz głowy. W przeciwieństwie do przeziębień, w czasie grypy rzadko występuje katar, bardziej charakterystyczny dla niej jest natomiast suchy męczący kaszel. Grypa może mieć również przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami.

  Sezon grypowy trwa od września

  Grypa występuje przez cały rok, jedynie w mniejszym nasileniu w poszczególnych okresach, np. latem. Od września 2016 r. do połowy sierpnia 2017 r. w sumie zarejestrowano ponad 4,8 mln zachorowań i podejrzeń, czyli o 19 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego sezonu 2015/2016. Od września 2017 r. liczony jest kolejny sezon grypowy.

 • No naprawdę porażajaca liczba
  27 zgonów na 910 tyś zachorowań czyli prawie jedno na 34 tysiące.Śmiać się czy płakać z waszej histerii? i to pewnie ludzie w bardzo podeszłym wieku. Wy naprawdę w tym waszym euroobłędzie już niewiecieco bredzicie. Taką śmieszną statystyką to się nawet brukowce nie zainteresują. Taka liczba nawet nie jest warta wzmianki w SE albo Fakcie. I nawet tam się jej nie znajdzie. I wy sięchce cieuważać za poważną stację i portal? Jesteście żałośni.
  ~Cenzura /2018-04-04 14:07

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....