Informacje
 • Zmiany klimatu a wino. Włoskie stają się mocniejsze, a polskie dostają szansę

  31-03-2018 09:57 Zawartość alkoholu wzrosła o jeden procent
  Tak ma się zmieniać klimat do końca wieku NASA Center for Climate Simulation/NASA Goddard SVS

  Włoski związek rolników przekazał informację o tym, jaki wpływ na uprawy winorośli ma globalne ocieplenie. Jak się okazuje, w związku z rosnącą temperaturą, winobrania odbywają się wcześniej, a same wina są słodsze i mocniejsze. Jest to również szansa dla regionów położonych dalej na północ, gdzie klimat coraz bardziej sprzyja uprawie winorośli. Materiał magazynu "Polska i Świat".

  W ciągu ostatnich 30 lat zawartość alkoholu we włoskich winach wzrosła o jeden procent - wynika z raportu rolniczego związku Coldiretti, w którym podano wyniki analizy wpływu zmian klimatycznych na winorośl. Jak się okazuje, winą za mocniejsze trunki z tych roślin można obarczyć globalne ocieplenie.

  Coraz słodsze i coraz mocniejsze

  - Zależność jest bardzo prosta: im więcej słońca, tym więcej cukru w winogronach. Im więcej cukru w winogronach, tym potem mamy większą zawartość alkoholu po fermentacji w winie - tłumaczył w magazynie "Polska i Świat" Tomasz Prange-Barczyński, krytyk winiarski i dziennikarz.

  W raporcie Włosi zauważyli również, że winobrania odbywają się miesiąc wcześniej, niż miało to miejsce kiedyś, a odmiany winorośli, które jeszcze w latach 80. zbierano pod koniec listopada, obecnie są dojrzałe jeszcze przed początkiem października. W ubiegłym roku zbiór winogron do produkcji wina musującego Franciacorta w prowincji Brescia na północy Włoch zaczął się rekordowo wcześnie, bo już 4 sierpnia.

  Winnice przeniosą się na wyżyny

  Podążając za zmianami klimatu zmienia się również lokalizacja upraw. Przenosi się je w regiony położone w chłodniejsze miejsca oraz na wyższe wysokości - nawet 1200 metrów nad poziom morza.

  Z badań naukowców wynika, że za sto lat Nizina Padańska, na której prowadzona jest obecnie intensywna uprawa winorośli, może przypominać pustynie. Przed winiarzami staje zatem wyzwanie dostosowania się do tych zmian.

  - Mamy winogrona, które wyjątkowo dobrze znoszą wysokie temperatury - mówił Giuseppe Ciotola, menadżer do spraw eksportu wytwórni win Torleanzi. - Dlatego 2-3 stopnie więcej nie sprawiają nam kłopotu - dodał.

  Problemem może być też niedobór wody. - Jeśli chodzi o problemy z deszczem, radzimy sobie zaawansowanym systemem nawadniania, którego używamy częściej niż kiedyś - przyznał Włoch.

  Ocieplenie szansą dla polskich winnic

  - Szuka się coraz chłodniejszych siedlisk w związku z tym, że tam, gdzie tradycyjnie uprawiano wino, jest po prostu na to za gorąco - podkreślił Prange-Barczyński.

  Adam Kiszka, enolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownik uniwersyteckiej winnicy, powiedział, że wzrost średniej temperatury powietrza o jeden stopień spowoduje przesunięcie upraw winorośli o 160 kilometrów na północ. W związku z tym za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat wina polskie czy brytyjskie mogą już nie być rzadkością.

  - Występuje bardzo duża szansa na to, że uprawa winorośli w Polsce się rozwinie. Jest szansa dla Belgii, jest szansa dla Wielkiej Brytanii, jest szansa dla Danii i myślę, że w tym kierunku pójdzie uprawa winorośli - stwierdził Kiszka.

  W Polsce winnic przybywa

  Jak wynika z danych Agencji Rynku Rolnego szybszy wzrost liczby producentów wina wpisanych do ewidencji rozpoczął się w sezonie 2012/2013. Wtedy wpisanych na listę było 35 producentów. Przed tym okresem liczba nie zmieniała się znacząco.

  W kolejnym sezonie lista rozszerzyła się do 49, 2014/2015 to już 76 producentów, 2015/2016 jeszcze więcej - bo 103. Duży skok odnotowano w sezonie 2016/2017: na liście znalazło się aż 151 producentów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...