Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 2°C 3°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • Symbol zwycięstwa nad zimnem. Wiśnie już kwitną nie tylko w Japonii

  29-03-2018 21:55 Co roku podziwiają je miliony
  W Waszyngtonie kwitną wiśnie Kontakt24/darekny

  Dziesiątki tysięcy Japończyków i turystów odwiedziło w czwartek tokijski park Ueno, aby podziwiać pełen rozkwit wiśni. Różowo na drzewach zrobiło się już także w niektórych miejscach Europy.

  Obsypane kwiatami drzewo wiśni jest dla Japończyków symbolem zwycięstwa nad zimnem, ale także kruchego piękna i ulotności życia.

  Oficjalnie początek sezonu ogłoszono w tym kraju 17 marca, czyli dziewięć dni wcześniej niż zazwyczaj. Było to trzecie w historii najwcześniejsze kwitnienie.

  Wiśnie się pospieszyły

  Na czwartek - także nieco wcześniej niż to z reguły bywa - przypadł dzień, kiedy kwiaty znalazły się w pełnym rozkwicie.

  Ponad 85 tysięcy Japończyków i turystów odwiedziło tego dnia tokijski park Ueno, aby uczestniczyć w hanami - tradycyjnym rytuale podziwiania wiśni. Park o powierzchni 540 tysięcy metrów kwadratowych jest jednym z najpopularniejszych miejsc, w których ludzie gromadzą się, by oglądać drzewa.

  Jesteś nowy? Musisz zająć miejsce

  Okres kwitnienia wiśni w Japonii, tym razem przyspieszony, z reguły przypada w pierwszych dniach kwietnia. 1 kwietnia rozpoczynają się zaś w tym kraju rok szkolny i rok podatkowy. W tym czasie pracę w firmach rozpoczynają nowo zatrudnieni. Wśród pierwszych powierzanych im zadań jest zajęcie miejsca pod wiśniowymi drzewkami dla kolegów z dłuższym stażem, trudzących się w biurach nad zamknięciem roku.

  Festiwal Kwitnienia Wiśni w Ueno trwa trzy tygodnie. W zeszłym roku przez park przewinęło się w tym czasie 3,5 miliona osób.

  Wiśnie można podziwiać również nocą. W czwartek wieczorem lokalnego czasu tłumy wyległy na brzeg rzeki Sumidy, przepływającej przez Tokio. Z tej okazji odcienie bieli i różu przybrała wieża telewizyjna i widokowa SkyTree. Jej światła malowniczo odbijały się w wodzie.

  Różowo także w Europie

  Drzewa wiśniowe w rozkwicie można już o tej porze podziwiać nie tylko w Japonii.

  W południowokoreańskim mieście Pusan dwa dni temu początek sezonu kwitnienia ogłosiły oficjalnie państwowe służby meteorologiczne. Również tamtejsze drzewa się pospieszyły - zakwitły cztery dni wcześniej niż zwykle.

  Nie trzeba jednak jechać aż do Azji. Bladoróżowe pąki pojawiły się w wielu miejscach Europy, na przykład w położonym na północy Hiszpanii Bilbao czy też na zachodzie tego kraju, w gminie Jerte w prowincji Caceres. Tam pod koniec marca odbywa się celebracja rozkwitu kwiatów wiśni, połączona z powitaniem wiosny. Udokumentowano też obsypane kwiatami drzewa we Frankfurcie nad Menem i w Londynie.

   

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...