Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 27°C 29°C 19°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Lady G, córka Lenonki. Oto młoda antylopa dikdik

  15-03-2018 21:02 Maleństwo przyszło na świat we wrocławskim zoo
  Dikdiki we wrocławskim zoo Zoo we Wrocławiu

  Kolejne maleństwo przyszło na świat we wrocławskim zoo. Jak poinformowano w czwartek, pod koniec lutego narodziła się samiczka dikdika. Ze względu na blond czuprynkę, nazwano ją Lady G, na cześć pewnej gwiazdy estrady. Dikdiki to jedne z najmniejszych antylop świata.

  Samiczka przyszła na świat 26 lutego. Otrzymała imię Lady G.

  Jej matką jest Lenonka. W stadku dikdików są też między innymi Elvis, Eminem, Limahl i Loreen. We wrocławskim zoo przyjęto bowiem zwyczaj nazywania rodzących się młodych tego gatunku imionami nawiązującymi do gwiazd estrady.

  Wybór mógł być tylko jeden

  Dlaczego? Opiekunowie tłumaczą, że z powodu wyjątkowości tych zwierząt. "W przypadku najmłodszego dikdika sprawa była prosta, bo po pierwsze: już po około dwóch dniach  od narodzin okazało się, że to samiczka, po drugie: zauważono, iż kępka sierści na czubku głowy jest bardzo jasna. W tym momencie było oczywiste, że w grę wchodzą blond wokalistki, których imię sceniczne zaczyna się na 'L', bo tak jest w przypadku potomstwa Lenonki. Wybór mógł być zatem tylko jeden – Lady G" - wyjaśniają pracownicy ogrodu.

  Dikdiki są lokatorami wrocławskiej placówki od 2014 roku. Po otwarciu Afrykarium często można je podziwiać na wybiegu Afryki Wschodniej. Najodważniejszy wydaje się samiec Federiko. Jak twierdzi zoo, "niemal zawsze znajduje się w strefie widocznej dla zwiedzających, jakby strzegł reszty stada".

   

  Ulubieńcy odwiedzających zoo

  Prawdopodobnie dzięki ujmującemu wyrazowi pyszczków oraz filigranowym rozmiarom dikdiki należą do ulubieńców wśród gości zoo. Osobniki tego gatunku osiągają do 67 centymetrów długości i 40 cm wysokości. Ważą około czterech kilogramów. W naturalnym środowisku najchętniej zamieszkują suche, porośnięte krzewami obszary, przylegające do sawanny trawiastej.

  Na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych status dikdików określono jako "niskie ryzyko wyginięcia", ale to nie znaczy, że nic im nie zagraża. Ich naturalnymi wrogami są nie tylko zwierzęta (np. wielkie koty i orły), ale również ludzie, polujący na te antylopy dla mięsa i skór, z których produkuje się rękawiczki. Aby powstała jedna para, zginąć muszą dwa dikdiki.

  Zwierzęta te na wolności żyją 3-4 lata, a w ogrodach zoologicznych do 10 lat.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....