Informacje
 • Bardzo rzadkie bliskie spotkanie z rysiem

  12-03-2018 09:15 Dostrzeżono go na Lubelszczyźnie

  W sobiborskich lasach zamieszkał Ryś

  lasy.gov.pl/S. Pachla

  Leśnicy z Nadleśnictwa Sobibór w województwie lubelskim potwierdzili, że w tamtejszych lasach zamieszkał ryś. Szansa na zobaczenie tego niezwykle płochliwego kota jest bardzo mała. Zwykle zobaczywszy człowieka, ryś bardzo szybko ucieka z pola widzenia ludzi. Jednak nie tym razem.

  Spotkanie leśników z rysiem spacerującym przy ruchliwej drodze w środku dnia było wyjątkowym zdarzeniem, które wywołało duże zaskoczenie wśród samych obserwujących. W czwartek napisały o nim Lasy Państwowe.

  W poszukiwaniu partnerki

  Leśnicy wyjaśnili, że to spotkanie było związane z trwającym obecnie u rysi okresem godowym, zwanym marcowaniem. W jego trakcie znacznie zmienia się zachowanie samców tych zwierząt. Ze skrytych i płochliwych przeradzają się w głośno nawołujących i często znaczących teren wędrowników. A wszystko po to, żeby odnaleźć partnerkę, z którą postarają się o młode.

  - Mamy więc nadzieję, że spotkany ryś znajdzie tu swoją drugą połowę i osiedli się na stałe w naszych lasach - informują leśnicy. Być może za kilkanaście tygodni liczba tych zwierząt w Nadleśnictwie Sobibór powiększy się o kocięta.

  Gatunek chroniony

  Rysie lubią lasy podmokłe i wielogatunkowe. Ryś objęty jest ochroną gatunkową zarówno przez prawo krajowe, jak i międzynarodowe. Figuruje w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia.

 • ryś
  Uważajcie żeby go Wam Wasz kapelan nie postrzelił
  ~pilot /2019-03-03 22:46
 • Ostrzeżenie...
  Większość populacji rzadkich zwierząt ma się dobrze dopóki nie wypatrzą ich jakieś organizacje ekologiczne i nie zaczną ich chronić. Ślady bytowania rysi w Lasach Sobiborskich spotykane są jeszcze od ubiegłego stulecia.Jak widać leśnicy im nie zaszkodzili i czują się tam coraz lepiej. Strzeż się Rysiu bo ekolodzy wezmą cię pod ochronę. A tego TY i twoja rodzina możecie nie przeżyć. Powodzenia
  ~emys /2018-03-13 22:26
 • jeśli Ryś..
  Jeśli ten Ryszard tak marcuje, że w biały dzień spaceruje po ruchliwej drodze to kiepsko widzę te kocięta oj kiepsko :-(
  ~Olek /2018-03-12 13:18
 • Rysiu uwazaj!
  Gdybys rysiu w mateczniku siedzial, nidgy by sie o tobie Szyszko nie dowiedzial.
  jethro /2018-03-12 10:32
 • Ryśie w Polsce
  Paree lat płaciłam do organizacji WWF działającej na rzecz odnowy gatunku Rysi w Polsce. To chyba dobrze ,że zaczyna je być widać. Dużo pracy wkładają obrońcy przyrody by utrzymać RYSIA na naszych terenach. Opis z WWF " Czas ostatnich 40 rysiów nizinnych dobiega końca. W ciągu ostatnich 20 lat zasięg występowania rysia w Polsce dramatycznie się zmniejszył. Ryś zniknął z Puszczy Piskiej i Lasów Napiwodzko-Ramuckich. Chcemy z Twoją pomocą ocalić nizinną populację rysia w Polsce i wspólnie z Tobą chronić polską przyrodę."
  MartatraM /2018-03-12 10:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...