Informacje
 • Francja w śniegu, ciężarówki stoją na poboczu od kilku dni. "Komunikacyjny chaos"

  09-02-2018 19:40 Zimowe kłopoty
  Utrudnienia komunikacyjne we Francji Reuters

  Złe warunki atmosferyczne we Francji. W wielu miejscach zima spowodowała kłopoty komunikacyjne. Na jednej z autostrad sznur samochodów ciężarowych stoi na poboczu od kilku dni. Synoptycy są zaniepokojeni: śnieżny front przesuwa się wolniej niż przewidywali.

  W Paryżu i północnej Francji od kilku dni utrzymują się ostrzeżenia pogodowe w związku z intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniem. W piątek w godzinach popołudniowych sytuacja nadal przedstawiała się źle, szczególnie dla kierowców.

  Zimowa aura spowodowała ogromne utrudnienia na drogach: we wtorek w nocy wokół Paryża powstał ogromny, liczący prawie 700 kilometrów korek.

  Na poboczu od kilku dni

  W wyniku fatalnych warunków na drogach, które utrzymują się od wtorku, niektóre autostrady w centralnej i północnej Francji zostały zamknięte, a samochody ciężarowe skierowano na pobocze. Reporter 24 ~Julmart jeszcze we wtorek informował, że to właśnie spotkało tiry, które próbowały przejechać autostradą w pobliżu Paryża. Znaczna część kierowców w piątek nadal czekała na poboczu.

  We środę inny Reporter 24 poinformował nas, że warunki na drogach pozostają na tyle fatalne, że prawdopodobnie kierowcom nie uda się wyruszyć w trasę przynajmniej do czwartku. Sytuacja okazała się jednak znacznie poważniejsza, gdyż sznur samochodów ciężarowych stał na poboczu jeszcze w piątek w godzinach popołudniowych, zaledwie 30 kilometrów na południe od Paryża.

  Jak określają to zarówno lokalne media, jak i serwis meteorologiczny Accuweather, zapanował "komunikacyjny chaos".

  Ostrzeżenia: to nie żarty

  Francuska służba meteorologiczna (Météo France) przestrzega mieszkańców obszarów, gdzie obowiązują alerty, aby unikali niepotrzebnych podróży.

  Na północy oraz w centrum kraju obowiązują liczne ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia, a śnieżny front przesuwa się wolniej niż prognozowali synoptycy. Jeszcze w piątek po południu w niektórych regionach temperatura spadała do -4, a nawet -7 stopni Celsjusza, a opady śniegu, w wysokości nawet do 25 centymetrów, utrzymują się od kilku dni..

  - To pierwsze uderzenie zimy. Nadeszło stosunkowo późno, ale za to z całą mocą. Przyczyniło się do tego chłodne powietrze znad Skandynawii oraz niż z południa - wyjaśniał francuski meteorolog Sebastian Leas.

  Prezenter TVN Meteo Tomasz Wasilewski tłumaczy, co stoi za tym nagłym ochłodzeniem, które objęło  Francję, Hiszpanię i Belgię.

  Obejrzyj całe nagranie:

  Zawiedzeni turyści, zachwyceni narciarze

  Z powodu intensywnych opadów śniegu od wtorku zamknięta jest wieża Eiffla. Wielu turystów ze smutkiem spogląda na symbol Paryża. Inni cieszą się białą zimą - niektórzy zdecydowali się nawet zjechać ze wzgórza Montmartre na nartach.

  Zamknięto również Muzeum d'Orsay oraz Oranżerię.

  Wiele szkół zawiesiło kursowanie autobusów szkolnych z powodu niskiej temperatury i opadów śniegu.

  Z powodu zimy ucierpieli także pasażerowie kolei: w środku tygodnia pociągi szybkobieżne TGV musiały jeździć z mniejszą prędkością, gdyż trakcje nie były przygotowane na tak zdecydowany atak zimy.

  To kolejne pogodowe kłopoty w tym regionie Francji. Wcześniej  problemy sprawiała niebezpiecznie wezbrana Sekwana i inne rzeki.

   

   
 • Ostrzeżenia: to nie żarty
  Śmiech na sali. Odśnieżona jezdnia i trzeba stać. Zakazy nie mają sensu. Na zdjęciach widać wszystko. Na jezdni nie ma śniegu. Paranoja
  ~kiero /2018-02-09 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...