Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Szkielety ułożone w kształt Drogi Mlecznej. Tajemnicze odkrycie w Meksyku

  05-02-2018 18:12 Liczą sobie 2400 lat

  Tajemniczy grób w Meksyku (Mauricio Marat)

  Mauricio Marat/Mexico’s National Institute of Anthropology and History

  Dziesięć starożytnych szkieletów znaleziono w Meksyku. Liczą sobie 2400 lat, pochodzą z czasów dawniejszych niż cywilizacja Azteków. Naukowców zafascynował sposób ułożenia ciał. Nigdy wcześniej nie spotkali się z podobnym.

  Na intrygujące miejsce pochówku na terenie Tlalpan, dzielnicy położonej w południowo-zachodniej części Dystryktu Federalnego miasta Meksyk, natrafiono w ubiegłym tygodniu.

  Noworodek i dziewięcioro dorosłych

  Jimena Rivera Escamilla, kierująca wykopaliskami archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) powiedziała, że grób wydaje się powiązany z obrzędami rytualnymi, a ciała - miesięcznego noworodka i dziewięciu osób dorosłych ułożono celowo w skomplikowany sposób.

  Escamilla nie sprecyzowała, jak zmarły te osoby ani też, czy ich śmierć nastąpiła równocześnie.

  Głowy są zwrócone w różnych kierunkach. Jedna czaszka znalazła się na klatce piersiowej szczątków innej osoby, dłonie jednego szkieletu leżały na plecach innego - opowiadała Escamilla w rozmowie z portalem Televisa News. Całość - jak to określił opisujący odkrycie dziennik "Washington Post" - "przypominała kosmiczną spiralę Drogi Mlecznej".

   

  Zdeformowane czaszki

  Jak podkreśla w raporcie z badań Narodowy Instytut Antropologii i Historii, odkrycie może pomóc w zrozumieniu kultury starożytnych ludów Mezoameryki okresu preklasycznego. Szkielety należą do właśnie do reprezentantów ludów zamieszkujących te tereny przez 500 lat, zanim w regionie zagościli Aztekowie. Osiedlaniu się na tym terenie sprzyjała żyzna gleba, dostępność świeżej wody oraz liczna zwierzyna łowna.

  Niektóre czaszki oraz zęby wydają się celowo zdeformowane. Jak podkreślili naukowcy, to znana praktyka wśród społeczeństw Mezoameryki. Takie praktyki mogły wskazywać na status społeczny danej osoby, płeć oraz próby upodobnienia się do bóstw.

  W tym samym miejscu natrafiono również na gliniane naczynia zwane cajetes oraz tecomate - gliniane misy w kształcie tykwy, a także kilka rodzajów kamieni, zakopanych półtora metra pod ziemią.
  Kolejne ciekawe odkrycie

  Naukowcy wiążą ze znaleziskiem wielkie nadzieje na wzbogacenie wiedzy o historii  Mezoameryki, w tym o tym, jak żyły i dlaczego ginęły tamtejsze cywilizacje.

  Przypominają w tym kontekście inne ciekawe odkrycia z przeszłości, zwłaszcza to z 2011 roku, w wyniku którego ustalono, że Xiximowie - rdzenny lud, zamieszkujący teren obecnego stanu Durango - byli kanibalami. Stwierdzono to dzięki zbadaniu kości na stanowisku archeologicznym pochodzącym z XV wieku. Okazało się, że były one gotowane, oskrobane z mięśni i w rezultacie porysowane kamiennymi ostrzami.

   
 • Mi to nie przypomina niczego
  Zwykły przypadek.
  ~Nick /2018-02-06 10:45
 • Taaa
  Jak ktoś chce to i twarz Galileusza zobaczy.... ludzie....
  garou /2018-02-06 06:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...