Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "Gdy wyczują strach, potrafią być bezwzględne". Jak przetrwać spotkanie z niedźwiedziem

  04-02-2018 10:23 Misie są teraz "trochę otumanione"
  Zimowe spotkanie z niedźwiedziami w Bieszczadach Jerzy Kaleta Nadleśnictwo Baligród

  Jak zachować się w przypadku spotkania z niedźwiedziem? Co zrobić, gdy staniemy z nim oko w oko? Dyrektor ogrodu zoologicznego w Gdańsku odpowiedział na te pytania we "Wstajesz i weekend".

  Niedźwiedzie mogą być niebezpieczne dla ludzi, gdy zaskoczymy je w ich naturalnym środowisku. Tak było kilka dni temu w Bieszczadach, gdzie niedźwiedzica zaatakowała mężczyznę. Z licznymi obrażeniami trafił do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

  Do zdarzenia doszło w czwartek około godz. 16 w Bieszczadach w okolicy miejscowości Szczawne, u podnóży góry Suliła.

  27-latek był mieszkańcem pobliskiego Czaszyna. Jak podała w czwartek wieczorem w rozmowie z TVN Meteo starsza aspirant Dominika Kopeć z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, mężczyzna spacerował po lesie, gdy nagle został zaatakowany przez niedźwiedzia. Była to samica wraz z dwójką młodych. Tutaj dowiesz się więcej.

  Na antenie TVN24 na temat niedźwiedzi wypowiedział się dyrektor ogrodu zoologicznego w Gdańsku Michał Targowski.

  Jak powiedział Targowski, zaatakowany mężczyzna mógł naruszyć strefę prywatności niedźwiedzi. W tym czasie matka z młodymi może wychodzić na spacery. Jeśli wyczuje ona intruza, czyli obcy zapach, może zaatakować, w trosce o dobro i bezpieczeństwo małego.

  - Lepiej misia omijać, zresztą miś w sposób naturalny, on nas omija - powiedział Targowski. - On nie lubi człowieka, człowiek mu się źle kojarzy - zaznaczył dyrektor zoo.

  Czy spotkanie z niedźwiedziem może być bezpieczne?

  Jak radził Targowski, można udawać padlinę, ale do tego trzeba mieć stalowe nerwy. Pierwszy odruch to chęć ucieczki, a to, jak powiedział dyrektor ZOO, może jeszcze bardziej rozzłościć drapieżnika. Czasami niedźwiedź może się gwałtownie zatrzymać przed człowiekiem, by go nastraszyć. Wtedy nasza odporność psychiczna może tego nie wytrzymać.

  - Niedźwiedzia trudno zauważyć - ostrzegł Targowski.

  Porusza się po cichu, jego obecność może nas zaskoczyć. Specjalista radził, żeby gdy zobaczymy na świeżym śniegu ślady niedźwiedzia, zawrócić i udać się w bezpieczne miejsce. Niewykluczone jest, że on nas wtedy obserwuje, albo czuje, bo te zwierzęta mają doskonały węch. Mogą wtedy zaatakować.

  - Zima jest specyficzna dla niedźwiedzi, bo w zasadzie powinny leżeć w gawrze i być w takim letargu, ale jak zima jest łagodna, to one wstają, wychodzą, są wtedy głodne, poddenerwowane, szukają pożywienia, więc właśnie o tej porze roku to spotkanie może być bardzo niewdzięczne - zaznaczył dyrektor zoo.

  Samice chronią młode

  Samica przebywa z młodymi nawet do trzech lat. Okres laktacji trwa 30 miesięcy. Niedźwiedzice są wtedy bardzo pobudzone, chronią te młode. Zimą niedźwiedzie powinny być w gawrze. Jednak jeśli zima jest łagodna, to one wychodzą na zewnątrz. Wtedy są one "trochę otumanione".

  - Pierwsza rzecz, to szukają pokarmu - powiedział Targowski.

  Jak podał dyrektor gdańskiego zoo, wiosną niedźwiedzie raczej oddalają się w bardziej niedostępne miejsca. Gdy spotkamy niedźwiedzia, należy zachować spokój.

  - Ucieczka jest najgorsza, ucieczka prowokuje - ostrzegł Targowski. Ucieczka daje drapieżnikowi pewność siebie.

  - Jak zwierzęta wyczują strach u swojej ofiary, potrafią być bezwzględne - podkreślił specjalista.

  Niedźwiedzie brunatne występują w Bieszczadach, tam samotne wędrówki mogą być niebezpieczne. Niedźwiedzie nie powinny atakować grup ludzi, około 3-5 osób. Targowski radził, żeby zgłosić w schronisku samotne wyjście w góry. Należy pamiętać, że to są naturalne tereny dla tych zwierząt. To my jesteśmy intruzami w Bieszczadach, czy Tatrach.

  Zobacz całą rozmowę tutaj:

 • @POG dokładnie, albo korkowiec czy petardę
  Wtedy nie będzie taki odważny.
  ~Nick /2018-02-05 17:22
 • Wyciąć drzewa i misie nie będą miały się za czym schować
  nie zaskoczą spacerującego człowieka
  ~Nadszyszkownik pis /2018-02-04 22:16
 • Lepsza rada, niż "Njlepsza rada"
  Najlepiej mieć przy sobie racę. Jeśli taki niedźwiedź zaatakuje człowieka i zostanie przez niego "przypalony", będzie później wiedział, żeby unikać ludzi.
  ~POG /2018-02-04 19:37
 • Njlepsza rada
  Wcale nie łazić po lesie. Las jest dla zwierząt, nie dla włóczęgów
  ~miki /2018-02-04 14:29

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...