Informacje
 • Wampirzyca piekielna przemierza wody Meksyku

  01-02-2018 15:04 Żywi się szczególnego rodzaju padliną
  Naukowcy odkryli nowe stworzenia na dnie oceanu CSIRO/Faser Johnston

  Ten dziwaczny stwór to ani kałamarnica, ani ośmiornica. To... wampirzyca piekielna.

  Przy meksykańskiej wyspie Sokkoro, prawie półtora kilometra pod wodą, naukowcy trafili na jednocześnie fascynującą i przerażającą kreaturę.

  Chociaż wydaje się podobna do ośmiornicy czy kałamarnicy, jest z nimi jedynie spokrewniona. Wampirzyca piekielna, bo tak się nazywa owo stworzenie, jest jedynym obecnie żyjącym gatunkiem z rzędu wampirzyc.

  Brzmi zatrważająco? Na szczęście nie żywi się krwią. Wampirzyca ma dwie główne płetwy odchodzące od tułowia - pozwalają jej one na poruszanie. Ma też osiem krótszych macek z przyssawkami, pomiędzy którymi rozpięta jest błona.

  Pożera martwą materię organiczną

  Stworzenie w pewnym sensie jest padlinożercą - żywi się cząstkami martwej materii organicznej. Zazwyczaj pływa w takiej zawiesinie. Wampirzyca dzięki przyssawkom wyłapuje te drobne śluzowate odpadki i wkłada do otworu gębowego.

  Podczas tego niezwykłego spotkania z naukowcami kreatura rozpostarła szeroko swoje ramiona, przyjmując, jak to nazwali naukowcy, "posturę ananasa". Czyni to ją mniej widoczną w głębokich wodach.

  Badania przeprowadziła międzynarodowa grupa badaczy The Ocean Exploration Trust funkcjonująca w Stanach Zjednoczonych od 2008 roku. Za cel działania przyjęli eksplorację dna morskiego i odkrywanie żyjących tam stworzeń. Badania prowadzą przy pomocy 64-metrowego statku podwodnego Nautilus. Naukowcom udało się do tej pory natrafić na m. in. zjawiskowe parzydełkowce.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...