Informacje
 • Chińscy naukowcy sklonowali dwie małpki

  25-01-2018 10:52 Najpierw owca Dolly, teraz makaki

  W Chinach powiodło się sklonowanie dwóch małych małpek. - Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami - mówił dyrektor Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju, gdzie makaki przyszły na świat.

  W środę 24 stycznia chińscy naukowcy poinformowali, że udało im się sklonować dwie małpy z wykorzystaniem techniki, dzięki której przeszło dwie dekady temu sklonowano owcę Dolly.

  Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie naukowym Cell.

  Małpi gen

  Dwie małpki z gatunku makaka krabożernego otrzymały imiona Zhong Zhong oraz Hua Hua i powstały dzięki komórkom płodowym hodowanym w szalce Petriego. Klony są identycznymi bliźniakami i dzielą to samo DNA z małpą, która je dostarczyła. Oba makaki narodziły się w Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.

  - Nigdy nie myśleliśmy o klonowaniu ludzi. Naszym celem jest rozwój wiedzy w dziedzinie badań nad ludzkimi chorobami. Klonowanie małp przyczyni się do rozwoju wiedzy o mózgu - mówił Poo Muming, dyrektor Instytutu Neurologii Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju. Zapewniał, że eksperyment nie ma nic wspólnego z klonowaniem ludzi.

  Nawet w świetle tego, że - jak dotąd - udało się sklonować 24 gatunki, w tym owcę, świnię, kota, psa i konia, tym razem naukowcy nie ukrywają, że to dokonanie innej rangi.

  Dwie na 149

  Pierwsze sukcesy na polu klonowania naczelnych święcił Shoukrat Mitalipov jeszcze w 2007 roku, gdy udało mu się przeszczepić komórki skóry z dziewięcioletniego makaka. Jednak to właśnie naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk pod przewodnictwem dr Qianga Suna zdołali przeszczepić geny z komórki jajowej samicy małpy, a następnie stworzyli 149 embrionów. Jedynie 79 z nich przetrwało w warunkach laboratoryjnych na tyle długo, by móc rozwijać się dalej w organizmach małpich surogatek.

  Spośród nich tylko cztery matki zaszły w ciążę, z czego dwie poroniły w trakcie. Ostatecznie z puli 149 embrionów zostały jedynie dwie małe małpki.

  Technicznie rzecz biorąc, to nie pierwsze sklonowane małpy. W 1999 roku naukowcom udało się zduplikować embriony makaka, efektem czego stały się identyczne bliźnięta. Były to jednak dopiero sklonowane embriony, a nie w pełni rozwinięte małpy, jak w tym przypadku.

  Etyczne, bioetyczne

  I chociaż chińscy naukowcy twierdzą, że ich poczynania nadzorował Państwowy Instytut Zdrowia, w Stanach Zjednoczonych odezwały się głosy, że pod względem bioetycznym badania były przeprowadzone w niewłaściwy sposób.

  Chińscy naukowcy przyznają, że do sklonowania człowieka jeszcze długa droga, ale to - ich zdaniem - duży krok w tę stronę. - Wątpię, by tę metodę udało się zaaplikować do ludzi - komentuje to dr Mitalipov.

  - To pierwszy sklonowany przez nas naczelny - stwierdził dr Leonard Zon ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie. - Nigdy nie byliśmy tak blisko sklonowania człowieka. Czas zadać sobie pytanie, czy tego właśnie chcemy - dodał.

  Obejrzyj całe nagranie:

 • Wyspa
  Pierwsze i natychmiastowe skojarzenie: Wyspa... Film o takim tytule. Polecam.
  ~Zbychu /2018-01-25 20:27
 • Kto im zabroni?
  Ludzkie klony już zostały wyprodukowane. Teraz rosną zdrowo.
  Yaspi /2018-01-25 17:15
 • ściema
  Jaaasne, nie myślimy o ludzkich klonach. Multimiliarderzy jak Soros czy Rottfield dostaną świeżutkie organy z takich ludzkich klonów i są gotowi zapłacić ogromne kwoty.
  ~Miki /2018-01-25 13:30
 • Armia ludzkich klonów
  To duża przewaga dla armii danego kraju. Na 100% do tego dojdzie.
  faceroll /2018-01-25 12:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...