Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -2°C 2°C -6°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • "To zdarza się raz na 15 lat". Alpejskie miejscowości odcięte od świata, ewakuacje

  22-01-2018 19:44 Piąty stopień zagrożenia lawinowego
  Zagrożenie lawinowe w Dolomitach Kontakt 24

  Rekordowe opady śniegu w Alpach. Wiele miejscowości zostało odciętych od świata. Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji. - Nie da się chodzić, śniegu jest po pas - opowiadał Reporter 24 Artur, przebywający w austriackim miasteczku Piosmes.

  Wysokie zagrożenie lawinowe ogłoszono w poniedziałek w Alpach w Szwajcarii, Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji z powodu obfitych opadów śniegu przy odwilżowych warunkach pogodowych. Wiele miejscowości zostało czasowo odciętych od świata.

  Ewakuowane chatki w Chamonix

  Ponad sto domków narciarskich zostało objętych planem ewakuacji ze słynnej francuskiej miejscowości turystycznej Chamonix z powodu maksymalnego poziomu zagrożenia lawinowego w masywie Mont Blanc - poinformowały w poniedziałek lokalne władze.

  Zamknięto drogi w wysokich partiach doliny Chamonix w kierunku Szwajcarii. W związku z tym wiele miejscowości jest odciętych od świata, np. Le Tour położone na wysokości 1450 m n.p.m. Nie działają też trasy narciarskie.

  - To nietypowa sytuacja. W ciągu 45 dni odnotowaliśmy tyle opadów, ile zazwyczaj w ciągu pięciu miesięcy. Ponadto mamy wyjątkowo wysoki poziom pokrywy śnieżnej w wysokich partiach gór, co na taką skalę zdarza się raz na 15 lat - podkreślił mer Chamonix Eric Fournier.

  Już w sobotę ewakuowano tych mieszkańców, którzy przebywali na obszarach zagrożonych lawinami. Plan ewakuacji obejmuje "około stu chatek" - powiedział Fournier, zastrzegając, że "nie wszystkie w tym okresie są zajęte".

  Apel o zamykanie okiennic


  Lokalne władze nakazały turystom i mieszkańcom terenów, gdzie również zagrożenie lawinowe jest wysokie, choć nie najwyższe, by nie wychodzili z domów. - Do południa skontaktowaliśmy się z ponad tysiącem właścicieli lub mieszkańców. Poprosiliśmy ich, by zostali w domach oraz by na odsłoniętych elewacjach pozamykali okiennice - dodał.

  Oprócz Chamonix piąty w pięciostopniowej skali poziom zagrożenia lawinowego obowiązuje w poniedziałek w masywach Aravis i Chablais w departamencie Haute-Savoie. W Savoie chodzi o masywy Beaufortain, Vanoise i Haute Tarentaise - podają francuskie służby meteorologiczne.

  W masywie Mont Blanc najwyższy stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono tej zimy już po raz drugi. Pierwszy raz stało się tak po przejściu orkanu Eleanor na początku stycznia.

   
   

  "Nie da się chodzić"

  W miasteczku Piosmes w dolinie St. Leonhard w Austrii przebywa Reporter 24 Artur. - Miejscowość jest zupełnie odcięta od świata - relacjonował w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z naszą redakcją. Jak zaznaczał, problem dotyczy całej doliny.

  Ze względu na groźbę zejścia lawin (ogłoszono najwyższy, piąty stopień zagrożenia lawinowego) zablokowano drogi w okolicy - są zagrodzone szlabanami. Jak opowiadał Artur, stoi przy nich bardzo dużo znaków ostrzegających przed niebezpieczeństwem. Z tego również powodu niemożliwe są działania ze strony służb porządkowych.

  Drogi są pokryte warstwą śniegu grubą na metr, a nawet półtora metra. Trudne jest również poruszanie się pieszo.

  - Nie da się chodzić, śniegu jest po pas - przyznał Reporter 24.
   

   

  W nocy z niedzieli na poniedziałek spadło pół metra śniegu, dzień wcześniej 80 centymetrów. Artur dodał, że w niedzielę na jego samochodzie leżało około metra śniegu.

  Jak stwierdził Reporter 24, mimo trudnej sytuacji w miasteczku nie czuć napięcia i nerwowej atmosfery. Pomimo tego, że w niedziele w Austrii sklepy są zamknięte, tego dnia zostały otwarte. To samo tyczyło się baru. Wystawiono głośniki, puszczono muzykę – relacjonował.

  - Dzisiaj miałem wracać do domu - przyznał. - Właściciele pensjonatu, w którym śpimy, powiedzieli, że "możliwe, że jutro ruszą pługi, możliwe, że jutro stąd wyjedziemy" - dodał.

  Zdjęcia dostaliśmy na Kontakt 24:

  W niektórych częściach Tyrolu na zachodzie Austrii obowiązuje najwyższy lub prawie najwyższy stopień zagrożenia lawinowego; ostatni raz piąty stopień zagrożenia ogłoszono w 1999 roku. We wszystkich miejscach z piątym stopniem zagrożenia władze zakazały organizowania imprez pod gołym niebem oraz odradzały podróże samochodem i przebywanie poza domem.

  W kilku miejscach, m.in. w St. Anton am Arlberg i Galtuer, zawieszono niektóre połączenia kolejowe z obawy przed lawinami. Liczne miejscowości, w tym Galtuer, Kappl i Ischgl, zostały przez śnieg odcięte od świata.

  Dolomity odcięte od świata

  Trudna sytuacja panuje również w Dolomitach. W niedzielę turyści utknęli w rejonie doliny Val Senales, ponieważ prowadząca tam droga została zamknięta z powodu zagrożenia lawinowego i obfitych śnieżyc - podały media. Według agencji ANSA oprócz Włochów przebywają tam także turyści z innych krajów - przede wszystkim z Polski, Niemiec i Austrii.

  W rejonie doliny Val Senales odcięte od świata są miejscowości Madonna di Senales, Maso Corto, Vernago i Casera di Fuori.

  Po intensywnych śnieżycach zamknięte zostały także drogi na zachodzie kraju - w Dolinie Aosty. Zablokowana jest między innymi trasa na odcinku prowadzącym z Valtournenche do popularnej górskiej miejscowości Cervinia, a także trasy dojazdowe wokół gminy Courmayeur położonej u stóp Mont Blanc.

  O zamknięciu dróg na bieżąco informuje na Twitterze konsulat generalny RP w Mediolanie. W niedzielę zaapelował do polskich turystów: "Zalecamy zachowanie ostrożności i stosowanie się do zaleceń miejscowych służb".

   

  Historia lubi się powtarzać

  Z powodu opadów śniegu zamknięto również drogę prowadzącą do popularnej szwajcarskiej miejscowości Zermatt, położonej u stóp Matterhornu. Nie jeździ również kolej z kierunku Taesch, Visp oraz Fiesh.

  Na stronie internetowej kolejki Matterhorn-Gotthard poinformowano, że miasto pozostanie odcięte od świata co najmniej do poniedziałku. Jedyną możliwością opuszczenia Zermattu jest skorzystanie ze śmigłowca.

  Turystom będącym w drodze albo planującym w najbliższym czasie wyjazd do Zermattu zaleca się poszukiwania zakwaterowania w większych miastach takich jak Zurych, Bazylea i Berno.

  To nie pierwszy raz, kiedy miejscowość sparaliżowało wysokie zagrożenie lawinowe. Ostatnio taka sytuacja zaistniała niespełna dwa tygodnie temu, kiedy to opad śniegu uwięził na miejscu około 13 tysięcy turystów. Obecnie w tym regionie Alp obowiązuje piąty stopień zagrożenia. Zasypane są również okolice Davos.

  - W wielu częściach Szwajcarii należy się liczyć z dużymi lawinami. (...) Poprawy sytuacji oczekujemy dopiero we wtorek - powiedziała Christine Pielmeier z Instytutu Badań nad Śniegiem i Lawinami (SLF) w Davos.

 • Zima???
  To na pewno przez globalne ocieplenie.
  ~Anka /2018-01-22 21:14

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...