Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C -1°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Rośnie plama ropy z rozbitego tankowca. Katastrofa ekologiczna

  22-01-2018 21:50 Zagrożone wybrzeża Japonii i Korei Południowej

  Gwałtownie rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim - podały w poniedziałek chińskie władze. Ekolodzy mówią o zagrożeniu dla żyjących w tym rejonie ryb, skorupiaków czy waleni.

  Tankowiec Sanchi pod banderą panamską płynął z Iranu do Korei Południowej. Na wysokości Szanghaju w odległości ok. 250 km od wybrzeża zderzył się z hongkońskim frachtowcem CF Crystal. Po zderzeniu na tankowcu wybuchł pożar. Statek zatonął 14 stycznia.

  Oceniają rozmiary katastrofy

  Powierzchnia plamy w ciągu kilku dni wzrosła trzykrotnie. Według zdjęć satelitarnych plany ropy zajmują obecnie powierzchnię 332 km kw. - podała chińska Państwowa Administracja Oceaniczna (SOA). W zeszłą środę było to 101 km kw.

  SOA poinformowała, że w niedzielę wieczorem trzy statki straży przybrzeżnej przybyły na miejsce katastrofy ekologicznej, aby ocenić jej rozmiary.

  W katastrofie tankowca zginęła cała załoga, 32 marynarzy, 30 z Iranu i 2 z Bangladeszu. Odnaleziono zwłoki jedynie trzech.

  Czarna plama przemieszcza się na północ

  Sanchi leży na głębokości 115 metrów. W chwili zderzenia przewoził 111 tys. ton kondensatu. Oprócz tego miał w swoich zbiornikach 1000 ton ciężkiego oleju napędowego do obsługi maszyn.

  Czarna plama pod wpływem wiatru i prądów morskich przemieszcza się na północ, potencjalnie zagrażając wybrzeżom Korei Płd. i Japonii.

  Dotknięty katastrofą ekologiczną obszar jest według organizacji Greenpeace ważnym rejonem tarła kilku gatunków ryb, skorupiaków i kalmarów. Jest to również rejon, przez który migrują walenie wędrowne, jak wieloryby szare i humbaki.

  Gorzej już być nie może?

  Jednak zdaniem Richarda Steinera, specjalisty od wycieków ropy na Alasce, poziom zanieczyszczenia Morza Chińskiego jest taki, że zatonięcie statku z irańską ropą nie zmienia zbytnio ogólnej sytuacji. - Z każdym dniem do Morza Wschodniochińskiego więcej zanieczyszczeń niż wyciek ropy z Sanchi dociera Jangcy i innymi rzekami - przekonywał.

  - W dłuższej perspektywie prawdziwym zadaniem dla Chin jest oczyszczenie tego okropnie zanieczyszczonego środowiska - dodał.
 • re:
  trzeba ograniczyć liczbę populacji ludzi na świecie
  zdelegalizować myślistwo /2018-01-22 22:11

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...